Starptautiskā zinātniskā konference

Baltijas lietišķā astroinformātika un kosmisko datu apstrāde

Ventspils Augstskolā

Inženieru iela 101, Ventspils, LV-3601, Latvija

12. – 13. novembris, 2025


LĪDZ KONFERENCEI

:
:
:
Dienas
Stundas
Minūtes
Sekundes


Par konferenci

Aicinām piedalīties 9. starptautiskajā zinātniskajā konferencē “Baltijas lietišķā astroinformātika un kosmisko datu apstrāde” (BAASP), kas notiks 2025. gada 12.–13. novembrī un kuru organizē Ventspils Augstskolas Inženierpētniecības institūts “Ventspils Starptautiskais radioastronomijas centrs”. Konference notiks klātienē. Dalības maksa ir 100 €.



2025. gada 14. novembrī notiks Latvijas nacionālo konsorciju atbalsta pasākums JIV-ERIC un LOFAR ERIC sadarbībai ar JIVE un LOFAR ERIC. Interesentiem lūdzam rezervēt šo datumu (sekojiet informācijai).

BAASP Konferenču cikla mērķis

BAASP konferenču sērija kalpo par platformu starptautiskas sadarbības un zināšanu apmaiņas veidošanai un stiprināšanai Baltijas reģionā un visā pasaulē. Šīs konferences apvieno astronomus, kosmosa pētniekus un inženierus, kā arī ekspertus saistītās nozarēs, tostarp informātikā, elektronikā, satelīttehnoloģijās, ģeodēzijā, tālizpētē un vides zinātnēs

KONFERENCES TĒMA

Kosmosa zinātnē arvien lielāku nozīmi iegūst “Lielie dati”, kas prasa jaudīgas datu iegūšanas, pārvaldības, apstrādes un interpretācijas iespējas. Astroinformātika kā starpdisciplināra joma apvieno kosmosa zinātni ar augstas veiktspējas skaitļošanu, mākslīgo intelektu un mašīnmācīšanos, sekmējot būtiskus sasniegumus novērojumu astronomijā, satelīttehnoloģijās un Zemes–kosmosa mijiedarbībā.


Pēdējos gados Eiropa turpina ieņemt nozīmīgu vietu nākamās paaudzes astronomijas attīstībā. LOFAR zemfrekvences antenu tīkla paplašināšanās visā kontinentā, tostarp Baltijas reģionā, ļauj veikt augstas izšķirtspējas pētījumus par kosmisko magnetismu, Saules aktivitāti un īslaicīgām parādībām radio diapazonā. Eiropas VLBI tīkls (EVN) ir ievērojami uzlabojis savas reālā laika e-VLBI iespējas un jutību plašā frekvenču joslā, pateicoties arī Apvienotajā Karalistē bāzētajām stacijām, piemēram, Jodrell Bank un e-MERLIN. Šie uzlabojumi ir veicinājuši precīzu ātro radio uzliesmojumu un kompaktu ekstragalaktisko avotu lokalizēšanu.


Tehnoloģiskie sasniegumi vienlaikus ļauj īstenot automatizētus, ātras reaģēšanas novērojumu režīmus, kas ir būtiski daudzziņnesēju astronomijas attīstībai. Šī jaunā joma integrē radio, optiskos, gravitācijas viļņu un neitrīno datus, lai pētītu augstas enerģijas kosmiskos notikumus, piemēram, neitronu zvaigžņu saplūšanas un magnetāru uzliesmojumus.


Vienlaikus būtiski sasniegumi mākslīgā intelekta vadītā datu ieguvē, lokālajā skaitļošanā uz satelītu datoriem un kvantu tehnoloģijās balstītos algoritmos paver jaunas iespējas reāllaika analīzei un autonomai lēmumu pieņemšanai gan Zemes novērošanas, gan dziļā kosmosa misijās. Tajā pašā laikā CubeSat un modulārās satelītplatformas arvien vairāk pārveido zemo izmaksu, augstas ietekmes kosmosa pētījumu vidi, kas pieprasa jaunus datu integrācijas un drošības modeļus, kā arī to savietojamību dažādās jomās.


BAASP 2025 turpinās diskusiju par to, kā topošās tehnoloģijas maina astronomiju, kosmosa zinātni, ģeozinātnes un tālizpēti.

Konferences tematika

BAASP 2025 pievērsīsies gan fundamentālajiem, gan lietišķajiem pētījumiem šādās galvenajās tēmās (paneļos):

  • Astrofizika un radioastronomija: novērojumu datu iegūšana, apstrāde, interpretācija un astrofizikālo procesu teorētiskā modelēšana.
  • Zemei tuvā kosmosa izpēte: Saules un Zemes mijiedarbības pētījumi, kosmosa laikapstākļi un cilvēka ietekme uz Zemei tuvo vidi.


Kosmosa tehnoloģijas: satelītu sistēmu, sakaru tehnoloģiju, kosmosa pētīšanas instrumentu un radioastronomijas uztveršanas/reģistrēšanas tehnoloģiju attīstība. Datu apstrāde un interpretācija no Zemes novērojumiem, planētu misijām un Saules sistēmas objektu monitoringa — zinātniskiem un sabiedrības vajadzību mērķiem.

Darba valoda

angļu

Publicēšanas iespējas

Plānots nodrošināt iespējas atlasīto rakstu publicēšanai recenzētos zinātniskos žurnālos, kas iekļauti SCOPUS un Web of Science datubāzēs. Var tikt piemērota papildu publicēšanas maksa

Norises vieta

Ventspils Augstskola

Inženieru iela 101, Ventspils, Latvija


SVARĪGI DATUMI

Pirmais paziņojums 8. jūlijs
Otrais paziņojums; sākas reģistrācija un tēžu iesniegšana 8. augusts
Tēžu iesniegšanas noslēgums (galīgais termiņš) 3. oktobris
Tēžu pieņemšana 17. oktobris
Reģistrācijas noslēgums 26. oktobris
Trešais paziņojums un priekšprogramma 7. novembris
BAASP konference 12.–13. novembris
Rakstu iesniegšanas termiņš publicēšanai 11. janvāris, 2026

ZINĀTNISKĀ KOMITEJA

Dr. phys. Ivar Shmeld Ventspils University of Applied Sciences Latvija
Ph.D. Artis Aberfelds Ventspils University of Applied Sciences Latvija
Dr. Dainis Dravins Lund Observatory Zviedrija
Dr.phys. Ilgmārs Eglītis University of Latvia Latvija
Dr. Marcin Gawroński Nicolaus Copernicus University in Toruń Polija
Prof. Leonid Gurvits Delft University of Technology, Academician IAA Nīderlande
Ph.D. Juha Kallunki Helsinki Metropolia University of Applied Sciences Somija
Dr. phys. Juris Kalvāns Ventspils University of Applied Sciences Latvija
Dr.sc.ing. Janis Kaminskis Riga Technical University Latvija
Dr. phys. Dmitrii Kolotkov University of Warwick Apvienotā Karaliste
Dr. Mikhail Ryabov Radio Astronomical Institute National Acad. Sci. Ukraina
Dr. Phys. Boris Ryabov Ventspils University of Applied Sciences Latvija
PhD. Andris Slavinskis Riga Technical University Latvija
Prof. Agnieszka Slowikowska Joint Institute for VLBI ERIC Nīderlande
Dr. Jelena Tamuliene Vilnius University Lietuva
Ph.D. Oleg. Ulyanov Institute of Radio Astronomy National Acad. Sci. Ukraina