Blog Layout

IZI VSRC īstenojis Eiropas Reģionālā fonda finansētu pētījuma projektu "H2-Compression"

dec. 06, 2023

Ventspils Augstskolas Inženierzinātņu institūtā “Ventspils Starptautiskais radioastronomijas centrs” (VSRC) 30. novembrī noslēdzās nozīmīgs lietišķo pētījumu projekts, kura īstenošanā gandrīz trīs gadu garumā bija iesaistītas četras organizācijas: kā galvenais partneris Ventspils Augstskola un kā sdarbības partneri valsts zinātniskais institūts - atvasināta publiska persona  Fizikālās Enerģētikas institūts, nodibinājums “Ventspils Augstskolas attīstības fonds” un AS “LATVO”. Projektu īstenoja 14 komandas darbinieki - zinātniskais un zinātnes tehniskais personāls, ka arī studenti.


Lietišķo pētījumu projekts Nr. 1.1.1.1/20/A/185 “Ūdeņraža hidrauliskās kompresijas tehnoloģijas izstrāde ūdeņraža degvielas uzpildes stacijām (H2- Compression)” (turpmāk Projekts) tika īstenots Eiropas Reģionālā attīstības fonda (ERAF) darbības programmas “Izaugsme un nodarbinātība” 1.1.1. specifiskā atbalsta mērķa “Palielināt Latvijas zinātnisko institūciju pētniecisko un inovatīvo kapacitāti un spēju piesaistīt ārējo finansējumu, ieguldot cilvēkresursos un infrastruktūrā”, 1.1.1.1. pasākuma “Praktiskās ievirzes pētījumi” 4. kārtas ietvaros.


Aizvien vairāk valstu un uzņēmumu intensīvi konkurē par vadošo lomu tīro ūdeņraža tehnoloģiju jomā. Pašlaik vairāk nekā 30 valstis ir izstrādājušas vai gatavo ūdeņraža stratēģijas, kas liecina par pieaugošu interesi par ūdeņraža nozares attīstību. Ir acīmredzams, ka ūdeņradim ir potenciāls sniegt būtisku ieguldījumu trīs svarīgāko uzdevumu risināšanā attiecībā uz enerģijas izmantošanu: Eiropas Savienības ilgtspējīgā ekonomiskā attīstība, siltumnīcefekta gāzu emisiju samazināšana un gaisa piesārņojuma ierobežošana.


Pēdējos gados ūdeņraža enerģijas izmantošana transportā un ūdeņraža ekonomikas koncepcija ir guvusi jaunu un spēcīgu politisko atbalstu. Tajā pašā laikā strauji augošās tehnoloģijas ir radījušas iespēju izmantot ūdeņradi kā virzītājspēku nākotnes oglekļa ziņā neitrālai energosistēmai. Šīs iniciatīvas pamatā ir vēlme pēc energoapgādes drošības un neatkarības. Eiropas Savienība ir izvirzījusi vērienīgu mērķi līdz 2050. gadam kļūt par pirmo klimatneitrālo kontinentu, kas atbilst Eiropas Komisijas pamatnostādnēm.


Pētniecības projekta mērķis bija iegūt jaunas zināšanas un prasmes inovatīva tehnoloģiskā risinājuma izstrādei, lai saspiestu gāzveida ūdeņradi. Šajā sistēmā zemspiediena ūdeņraža gāze tiek saspiesta, pakāpeniski ievadot to vertikāli novietotos saspiešanas cilindros. Saspiešana tiek panākta, izmantojot šķidru virzuli, ko darbina augstspiediena hidrauliskais sūknis. Ierosinātā ūdeņraža hidrauliskās saspiešanas tehnoloģija ir paredzēta kā kompresora pastiprinātājs degvielas uzpildes stacijā. Šī stacija var vai nu saņemt ūdeņradi, ko ieved kravas automašīnas tvertnēs, vai arī ierobežotā daudzumā ražot ūdeņradi uz vietas, izmantojot ūdens elektrolīzi. Šī risinājuma unikalitāte ir tā, ka tas ir pielāgojams mainīgiem ūdeņraža ieplūdes spiediena parametriem, un tas ļauj stabilizēt ūdeņraža uzkrāšanās procesu augstspiediena buferrezervuārā.


Projekta īstenošanas laikā tika veiksmīgi izpildīti visi izvirzītie uzdevumi, tostarp:

  • esošo tehnoloģiju analīze un ūdeņraža hidrauliskās saspiešanas problēmu izpēte;
  • ūdeņraža saspiešanas procesa ar šķidro virzuli ticama skaitliskā modeļa izveide, izstrādājamās sistēmas termodinamisko parametru analīze un temperatūras izmaiņas gāzes saspiešanas laikā ierosinātajā risinājumā;
  • ar ūdeņraža gāzi saderīga darba šķidruma izvēle, kas piemērots izmantošanai kompresijā;
  • algoritmu kopuma izstrāde kompresijas procesu vadībai ūdeņraža saspiešanas sistēmā.
  • jaunas kompresijas kameras ģeometrijas tehnoloģijas izstrāde, kas ļauj samazināt gāzes temperatūru un putēšanu tvertnes iekšpusē, piepildot to ar darba šķidrumu zem augsta spiediena;
  • darba šķidruma plūsmas kompresijas kamerā skaitlisko modeļu izstrāde;
  • ciparu modeļu un kalibrēšanas metodoloģijas izstrāde digitālajam plūsmas skaitītājam;
  • enerģijas patēriņa noteikšana noteikta gāzes tilpuma saspiešanai.
  • kompresoru un augstspiediena ūdeņraža uzglabāšanas tvertņu, kas spēj izturēt spiedienu līdz 100 MPa, piemērotu materiālu analīze;
  • dokumentācijas sagatavošana tehnisko risinājumu patentēšanai;
  • projekta rezultātu sagatavošana publicēšanai zinātniskajos žurnālos un prezentēšanai konferencēs.
  • industriālo partneru atlase un izstrādātās sistēmas tehnisko parametru pielāgošana lietotāju vajadzībām.


Projekta rezultāts ir divas jaunas inovatīvas ūdeņraža saspiešanas tehnoloģijas, kas paredzētas izmantošanai ar ūdeņradi darbināmā pilsētas transporta degvielas uzpildes stacijās. Projekta ietvaros izstrādātie tehniskie risinājumi varētu būt īpaši interesanti turpmākai komercializācijai kopā ar uzņēmumiem, kas nodarbojas ar ūdeņraža saspiešanu un ūdeņraža nozares attīstību. Ierosinātā koncepcija ir īpaši pievilcīga, ja to apvieno ar "zaļā" ūdeņraža izmantošanu, kas iegūts elektrolīzes ceļā, izmantojot vēja turbīnas, saules baterijas vai elektrotīklu.

Šis projekts, kas sākotnēji tika iecerēts kā rūpnieciskās pētniecības pasākums, ir nodrošinājis visiem projektā iesaistītajiem komandas dalībniekiem jaunas zināšanas un prasmes inovatīvu tehnoloģisko risinājumu radīšanā.


Projekta laikā iegūtie rezultāti ievērojami paplašināja izpratni par ūdeņraža ekonomikas nozari un skaidrāk identificēja tās nākotnes perspektīvas. Pateicoties šim projektam, pētnieku komanda pievienojās Latvijas Ūdeņraža aliansei. Pusotra gada laikā regulāri informējām apvienību par notiekošo pētījumu, dalījāmies ar projekta rezultātiem, meklējām potenciālos partnerus turpmākai sadarbībai, kā arī vienmēr bija pieejama aktuālā informācija ūdeņraža enerģētikas jomā.


Projekts tika uzsākts, ņemot vērā nozares vajadzības un risinot specifiskas problēmas ūdeņraža kompresijas jomā. Projekta sākumā bija paredzēts izstrādāt hidrauliskās saspiešanas tehnoloģiju un sasniegt TRL 5. līmeni. Projekta īstenošanas laikā tas tika īstenots pilnā apjomā. Deklarētās tehnoloģijas sistēma un komponenti (hidrauliskās kompresijas process, vadības sistēma, nepieciešamie darba šķidrumi, kompresijas kameras ģeometrija) tika testēti laboratorijas apstākļos un attiecīgajā vidē (ūdeņraža atmosfērā).


Turklāt pētījumi ļāva mums izstrādāt jaunu kompresijas kameras ģeometriju un apstiprināt to laboratorijā. Otrā tehnoloģiskā risinājuma izstrādes līmenis ir sasniedzis TRL 4.


Projektā tika sperts liels solis uz priekšu, padarot tehnoloģiju praktiskāku un lietderīgāku. Tas arī pavēra iespēju sadarboties ar rūpniecības nozari daudzu jaunu iespēju īstenošanā. Projektā galvenā uzmanība tika pievērsta reālu problēmu risināšanai un tika aplūkots viss process kopumā, tādējādi tas kļuva par galveno faktoru, lai virzītu ūdeņraža izmantošanu uz priekšu kā videi draudzīgu enerģijas avotu.


Projekta rezultātu novitāti un nozīmīgumu apliecina 2 Latvijas patenti un Eiropas patenta pieteikums. Zinātniskie materiāli ir atspoguļoti trīs rakstos un divās konferencēs.


Projekta īstenošanas laikā esam iesnieguši arī virkni projektu pieteikumu citiem projektiem, kas saistīti ar atjaunojamās enerģijas tēmām, kas palīdzēs mums turpināt pētījumus enerģētikas jomā. Turklāt tuvākajā laikā Latvijas Investīciju un attīstības aģentūrā (LIAA) plānots iesniegt pieteikumu komercializēta projekta īstenošanai. Projekta ietvaros iegūtie patenti piesaistīja starptautiskās korporācijas Atawey, kas ir viens no ūdeņraža nozares līderiem, interesi. 2023. gada novembrī notika izsole, kurā Atawey piekrita iegādāties šos patentus. Šai rīcībai jāveicina ciešāka sadarbība starp projekta komandu un nozares pārstāvjiem.


Kopējās apstiprinātās projekta izmaksas bija 539 577,35 EUR un tās tika finansētas no šādiem finanšu avotiem: ERAF – 444 018,20 EUR, valsts budžeta finansējums – 55090,84 EUR, Ventspils Augstskolas, Ventspils Augstskolas attīstības fonda, APP Fizikālās enerģētikas institūta un AS “LATVO” finansējuma – 40 468.31 EUR apmērā.

Projekta īstenošanas laiks bija 31 mēneši (01.05.2021 – 30.11.2023).

 

Informāciju sgatavoja:

Projekta zinātniskais vadītājs - VSRC vadošais pētnieks Valerijs Bezrukovs,

Projekta administratīvā vadītāja Ieva Rozenberga,

Projekta galvenais izpildītājs Vladislavs Bezrukovs. 

Augstspiediena ūdeņraža piegādes, uzglabāšanas un sagatavošanas shēma, lai to varētu izmantot degvielas uzpildes stacijās.

Hidrauliskā ūdeņraža saspiešanas sistēma degvielas uzpildes stacijām, kurā izmanto plūsmas ātruma mērītājus un papildu spiediena paaugstināšanas tvertnes.

Kompresijas kameras un šķidruma plūsmas trajektorijas.

Tīkla struktūras vizualizācija, kas izmantota turbīnas plūsmas sensora simulācijas modelī.

 


                        Šķidruma tipa kompresora makets 

   Vadības sistēmas ar jaudas relejiem pamats

Ūdeņraža kompresijas kameras laboratorijas prototips ar ortogonālu darba šķidruma iesmidzināšanu, ar paaugstinātu siltuma izkliedi un samazinātu putu veidošanos.


Kompresijas kameras piepildīšanas process ar darba šķidrumu (eļļu). 

Dalīties ar ziņu

Citi jaunumi

Autors Rota Rulle 02 maijs, 2024
24. aprīlī ierastais studiju process Ekonomikas un pārvladības fakultātē tika aizstāts ar kopīgu, rodošu aktivitāti visiem 1.-3. kursa studējošajiem kopā. Studenti piedalījās biznesa ideju hakatonā “ Start up your business here ”. Paralēli Ventspils Augstskolai, šāds hakatons norisinājās arī Erasmus+ projekta “ENDORSE” partneruniversitātēs Austrijā Kremsā, Polijā University of Lodz, Midsweden university Zviedrijā. Katrā no valstīm tiek atlasītas 3 labākās komandas, lai tās pēc mēneša sacenstos starptautiskā finālā un labākā komanda no katras valsts iegūtu galveno balvu - braucienu uz Kremsas Lietišķo zinātņu Universitāti Austrijā. Ventspils Augstskolas žūrijas pārstāvji kā labākās komandas atzina “InnoStow” no “Biznesa vadības” 1. kursa, “Cramp In Hands” no “Jaunuzņēmumu vadības” 2. kursa, kā arī komandu “VenMar” no “Biznesa vadības” 1. kursa. Paldies komandu mentoriem no Business Academy, VATP, GreenTechCluster un VeA par vērtīgiem ieteikumiem, iedvesmu un palīdzību studentu ideju attīstīšanā. Paldies mūsu lieliskajiem studentiem par aizrautību, zināšanām un uzdrīkstēšanos! Pasākums tiek rīkots Erasmus+ projekta “ENDORSE” ietvaros un finansēts no Eiropas Komisijas līdzekļiem.
Autors Rota Rulle 29 apr., 2024
Piektdien, 26. aprīlī, aizsardzības ministrs Andris Sprūds Ventspils Starptautiskajā radioastronomijas centrā, kur tikās ar Ventspils Augstskolas rektoru Andri Vaivadu. Tikšanās laikā tika parakstīts sadarbības līgums, atjaunojot sadarbību starp VeA un Aizsardzības ministriju, kas tika izveidota 2021. gadā. “Latvijas zinātnieku pieredze un zināšanas, kā arī Irbenes radiostacijas centra kapacitāte un jauda ir apliecinājums Latvijas kosmosa tehnoloģiju attīstības potenciālam. NATO un Eiropas Savienības dienaskārtībā arvien lielāka uzmanība tiek pievērsta kosmosa tehnoloģiju ietekmei uz drošību. Mūsu šodien noslēgtā vienošanās iezīmē kopīgu apņemšanos tupināt sadarbību starp aizsardzības un zinātnes nozarēm kosmosa tehnoloģiju jomā,” norāda aizsardzības ministrs Andris Sprūds. Lai nodrošinātu zinātnisko kapacitāti un ar kosmosa jomu saistīto projektu attīstību Latvijā tikšanās laikā tika pārrunāta sadarbības veicināšana starp Aizsardzības ministriju un Ventspils Augstskolu Eiropas Savienības un NATO Zinātnes un tehnoloģiju organizācijas ( NATO Science and Technology Organization, NATO STO ) programmu ietvaros. Tāpat abas amatpersonas pārrunāja potenciālo sadarbību Nacionālo bruņo spēku karavīru apmācībā sakaru un komunikācijas jautājumos. Vienlaikus Andris Sprūds reģionālajā vizītes laikā apmeklēja Ventspili un Ventspils novadu, kur viesojās Ventspils valstspilsētas pašvaldības domē un tikās ar Ventspils pilsētas un Ventspils novada sadarbības teritorijas civilās aizsardzības komisijas pārstāvjiem. Foto: Aizsardzības ministrija
Autors Rota Rulle 29 apr., 2024
2024. gada 27. aprīlī norisinājās pirmais Ventspils Augstskolas studentu "Airsoft" turnīrs. Airsoft ir aizraujošs sporta veids. Tajā izmanto reālu šaujamieroču kopijas, kas munīcijas vietā izmanto plastmasas bumbiņas. Šo sporta veidu parasti spēlē komandās, sekojot organizatora veidotam scenārijam. Komanda sastāv no pieciem cilvēkiem. Reizē uz spēles laukuma atradās divas komandas, kas cīnījās savā starpā. Pirmās spēles tika spēlētas ar "karoga" jeb " Capture the flag " režīmu, kur katrai komandai teritorijas centrā atradās karogs, kurš jānogādā savā bāzē. Tā komanda, kas pirmā nogādātu karogu līdz bāzei, uzvar iegūstot trīs punktus. Ja dalībnieks nesot karogu tiek sašauts, tad karogs tiek nomests zemē un to tālāk var aiznest tikai dzīvs komandas biedrs. Vērts atzīmēt, ka tiklīdz kāds dalībnieks tika sašauts, tam bija jāpaceļ roka un jādod zīme jeb jāsaka, ka tas ir sašauts. Tādā veidā signalizējot, ka dalībnieks ir izstājies, lai pretinieku komanda lieki nešautu pa šo, jau izstājušos, dalībnieku. Katrs spēles ilgums bija divas minūtes. Ja karogs tika izkustināts, taču neaiznests līdz bāzei, tad tika piešķirts viens punkts komandai. Ja tika "izšauti" visi pretinieku komandas dalībnieki, tad arī tika piešķirts viens punkts. Savukārt, ja komanda paņemtu pretinieku komandas karogu, tad tā komanda zaudē vienu punktu. Ar šādu spēles režīmu tika izspēlētas tikai pāris spēles, jo spēles režīms kļuva balstīts principā tikai uz dalībnieku fiziskām spējām jeb spēju pēc iespējas ātrāk aizskriet un savākt karogu pat bieži neizmantojot ieroci. Tāpēc šo spēļu punkti netika skaitīti kopā. Lai panāktu pēc iespējas godīgāku spēli un punktu novērtējumu, kā arī lai tiktu aktīvi izmantoti ieroči, tika izveidots jauns režīms. Šajā spēles režīmā visa spēle balstījās uz šaušanu. Iegūtie punkti bija nošauto spēles dalībnieku skaita starpība. Tas ir - ja vienai komandai tika nošauts viens komandas biedrs, bet otrā četri, tad komanda kurā palika visvairāk dzīvo dalībnieku iegūst punktus kā starpību. Šajā gadījumā trīs punktus. Ja spēlēs rezultātā izveidojās vienāds nošauto dalībnieku skaits, tad neviena komanda neieguva punktu. Katra komanda bija izspēlējusi pret katru komandu, tādā veidā iegūstot godīgu rezultātu un vietu sadalīšanu. Dalībnieki reģistrējās iepriekš norādītā pieteikšanās anketā, norādot visu dalībnieku vārdus, uzvārdus un komandas nosaukumu. Kopā turnīrā piedalījās 35 cilvēki, jeb 7 pilnas komandas. Pirmo vietu turnīrā ar lielu punktu pārsvaru guva komanda ar nosaukumu "BA". Otro vietu turnīrā ar divu punktu pārsvaru no trešās vietas, ieguva komanda ar nosaukumu "If you shoot us you are g**". Trešo vietu turnīrā ieguva komanda ar nosaukumu "Pēdējā brīža komanda". Pasākuma galvenais organizators Igors Šaters atzīst, ka ļoti paveicās ar laikapstākļiem, tā kā spēles norisinājās ārā un daļēji iekštelpās. Laiks bija ļoti silts un spīdēja saule, kas nodrošināja ne tikai raitas spēles, bet arī labu garastāvokli visiem dalībniekiem. Liels paldies @windawaairsoft par uzņemšanu un perfektu turnīra novadīšanu. Visi turnīra dalībnieki bija emociju pilni. Šis aktīvās atpūtas spēles veids izraisīja milzīgu adrenalīna uzliesmojumu studentos, kas ir ļoti vajadzīgs studentu dzīvē, uzturot balansu starp mācībām un atpūtu. Paldies Studentu Padomei par doto atbalstu un Ventspils Augstkolas mārketinga daļai par sagādātajām balviņām. Kā arī paldies "Kreklu Bode" par ilgstošo sadarbību un sagādātajām dāvanu kartēm pirmās vietas ieguvējiem. Liels paldies arī Kultūras Centram par finansiālu atbalstu, lai pasākums varētu notikt.
Autors Rota Rulle 26 apr., 2024
No 7. līdz 9. maijam ikviens Ventspils Augstskolas students, pasniedzējs un darbinieks tiek laipni aicināts iepazīt dažādās kultūras, kuru pārstāvjus ik dienas sastopam augstskolas gaiteņos. Ārzemju studenti un pasniedzēji no 9 dažādām valstīm prezentēs savu kultūru un lauzīs mītus par Francijas, Ukrainas, Vācijas, Indijas, Nigērijas, Ganas, Brazīlijas, Spānijas un Meksikas kultūru īpatnībām. Pasākuma laikā studenti un pasniedzēji iepazīstinās ar savas valsts kultūru un tradīcijām, izklaidēs klausītājus un sniegs iespēju doties arī gastronomiskos ceļojumos, cienājot ar savas valsts tradicionālajiem ēdieniem un dzērieniem. PROGRAMMA 7. maijs Indija 15:05 -15:30 Nigērija 15:40 - 16:10 Brazīlija 16:15 - 17:00 8. maijs Gana 15:05 -15:30 Meksika 15:40 - 16:10 Spānija 16:15 - 17:00 9. maijs Ukraina 15:05 -15:30 Vācija 15:40 - 16:10 Francija 16:15 - 17:00 Tiekamies!
Autors Rota Rulle 25 apr., 2024
🎓Vai Tu meklē studiju programmu, kas mainīs tavu skatījumu uz izglītību un uzņēmējdarbību? 👨‍🎓 Vai Tu: 🔹 Aizraujies ar uzņēmējdarbību; 🔹 Vēlies nepārtraukti uzlabot savas prasmes un kompetences; 🔹 Esi mērķtiecīgs/-a; 🔹 Vēlies justies tā, ka tavam viedoklim ir nozīme un ietekme; 🔹 Gribi radīt vērtību apkārtējiem cilvēkiem; 🔹 Vēlies iegūt pilnvērtīgu CV jau studiju laikā. Business Academy ir jaunuzņēmumu vadības bakalaura programma angļu valodā, kas balstās uz inovatīvām Somijas studiju metodēm, kur uzmanība nav tikai uz grāmatām, lekcijām vai eksāmeniem, bet gan darbošanos praktiski un mācoties no jomas speciālistiem. Lai dotu tev ieskatu studiju programmas ikdienā, Business Academy rīko BOOTCAMP 2024 , kur 3 dienu laikā Ventspilī Tu varēsi piedzīvot praktisko izglītību, izjūtot, kā ir mācīties no realitātes. 3 dienu laikā Tu: 🔹 Mācīsies no nozares profesionāļiem; 🔹 Radīsi reālistiskus risinājumus; 🔹 Pieredzēsi, kā īstenot savu ideju; 🔹 Atklāsi savu potenciālu un radošumu; 🔹Paplašināsi un veidosi savu iespēju un sadarbības loku. Lai piedalītos nometnē, tev būs jāpiedalās arī Day0 atlases kārtā 18. Maijā Startup House Rīgā , kur gūsi ieskatu jaunuzņēmumos un Business Academy. 👉 Piesakies un parādi, ko tu spēj! https://bit.ly/babootcamp2024 📅 KAD - 14. - 16. JŪNIJS 📍 KUR - Ventspils Augstskola 💰BEZ MAKSAS! 📝PAPILDUS INFO - https://businessacademy.lv/en/bootcamp-2024/
Autors Rota Rulle 25 apr., 2024
10. aprīlī aizvadījām Karjeras dienu 2024, kur dienas pirmajā daļā 59 “ēnas” kopā ar studentiem devās uz lekcijām sev interesējošā studiju programmā, iepazina pasniedzējus, studentus, augstskolas telpas un piedāvātās iespējas. Dienas otrajā pusē gan esošajiem, gan topošajiem studentiem bija iespēja iepazīt uzņēmumus, to darbības sfēras, aprunāties ar pārstāvjiem un, iespējams, atrast prakses vai pat darba vietu. Lielu paldies vēlamies teikt AE Partner, Acolad, Tilti Multilingual - Tulkošanas birojs Rīgā, Ventspils valstspilsētas pašvaldības domei, Bucher Municipal Latvia, Digi Media, Accenture, TestDevLab, VK Tranzīts un HansaMatrix par ieguldījumu VeA karjeras dienas īstenošanā! 
Citas ziņas
Share by: