Blog Layout

Noslēdzies vērienīgs projekts “Ventspils Augstskolas STEM mācību programmu modernizācija”

dec. 29, 2021

Projekta “Ventspils Augstskolas STEM mācību programmu modernizācija” (Nr. 8.1.1.0/17/I/007) īstenošana norisinājās 4 gadus. Projekts finansēts no Eiropas Savienības struktūrfondiem (ERAF), kā arī Latvijas Republikas valsts budžeta, kopumā sastādot 1,7 milj. EUR ieguldījumu. Projekta mērķis bija modernizēt Ventspils Augstskolas studiju programmas, attīstīt laboratoriju un auditoriju infrastruktūru, tajā skaitā pieeju cilvēkiem ar kustību traucējumiem, nodrošināt studiju programmām nepieciešamo tehnoloģiju pieejamību, dodot iespēju studentiem strādāt ar jaunākajām tehnoloģijām un iegūt iespējami daudz praktisku iemaņu.



Projekta mērķis vērsts uz Ventspils un Kurzemes reģiona attīstību, ko var pilnvērtīgi nodrošināt ar reģionam nepieciešamā darba spēka attīstību, nodrošinot atbilstošas kvalifikācijas speciālistu sagatavošanu. Projekta īstenošana nodrošina ERAF prioritārā virziena “Izglītība, prasmes un mūžizglītība” (8.1.1.) atbalsta mērķa “palielināt modernizēto STEM studiju programmu skaitu Latvijā” sasniegšanu, modernizējot Ventspils Augstskolas piecas studiju programmas: bakalaura  programmu “Datorzinātnes”, maģistra programmu “Datorzinātnes”, pārveidojot akadēmisko bakalaura programmu “Elektronika” par profesionālo bakalaura programmu “Elektronikas inženierija”, modernizējot maģistra studiju programmu “Elektronika”, profesionālo bakalaura studiju programmu “Kuģu navigācijas elektronika”, izveidojot jaunu pirmā līmeņa augstākās izglītības programmu “Programmēšanas specialists”. 


Projekts tika saskaņots ar nozaru darba devēju asociācijām – LIKTA un LETERA. Šī projekta īstenošanas laikā uzsākta profesionālā 1.līmeņa (koledžas) augstākās izglītības  programma “Programmēšanas speciālists”, kura apgūstama divos gados, lai jaunieši pēc iespējas ātrāk varētu iesaistīties darba tirgū. Programmas saturs sagatavots ciešā sadarbībā ar IKT nozares uzņēmējiem, nodrošinot to, lai absolventu prasmes būtu atbilstošas to IKT uzņēmumu vajadzībām (piemēram, SIA „ITP Baltic”, SIA TestDevLab, Visma, Ventspils Digitālais centrs, Accenture, Emergn u.c.), kuri būtu absolventu nākamie darba devēji. Kopš 2017. gada šajā programmā studijas katru gadu uzsāk 30 – 40 studenti. 


Savukārt, akadēmiskā bakalaura studiju programma “Elektronika” sākot ar 2018. gadu tika pārveidota par profesionālo bakalaura studiju programmu “Elektronikas inženierija”.  Šāds lēmums pieņemts pamatojoties uz pieprasījumu pēc profesionālas bakalaura programmas un identificēts diskusijās ar absolventiem un skolu karjeras konsultantiem. Ventspils Augstskolai ir sadarbības līgumi ar Ventspilī izvietotiem elektronikas nozares uzņēmumiem, kuri ir ieinteresēti pieņemt darbā Ventspils Augstskolas absolventus – AS Hansa Matrix, SIA EuroLCD’s, kā arī VeA zinātniskais institūts VSRC. Jāpiemin arī, ka ieguldījumi elektronikas laboratoriju modernizācijā ļāva izveidot kopīgu mehatronikas ievirzes bakalauru programmu ar Liepājas universitāti “Viedās tehnoloģijas”.


Projekta ietvaros Ventspils Augstskolā par kopējo summu 506 tūkst. EUR izveidotas vairākas jaunas laboratorijas, kuras dod studentiem iespēju iepazīties ar modernākajām pasaules attīstības tendencēm informācijas tehnoloģijās:

  •  Mašīnmācīšanās un datorredzes laboratorija – izveidota datorklase ar jaunākās paaudzes datoriem un jaudīgu serveri lai nodrošinātu iespēju strādāt ar neironu tīklu apmācību un satelītdatu apstrādi. Tāpat nodrošinātas arī FPGA iekārtas un iegultās iekārtas lai šos neironu tīklus varētu ievietot jau mazāka formāta mobilās iekārtās. Nodrošināti sensori un iekārtas, lai atbalstītu studentu iespējas izstrādāt praktiskas ievirzes pētījumus un noslēguma darbus.
  • Virtualizācijas un mākoņdatošanas mācību laboratorija – to var izmantot studiju kursos un jomās, kur nepieciešama augstas veiktspējas datortehnika vai skaitļošanas jaudas.
  • Radiotehnisko sistēmu laboratorija – ieviešanas pamatojums bija tas, ka Ventspils Augstskolas ITF absolventiem jābūt padziļinātai izpratnei par jaunākajiem radiokomunikāciju standartiem (LTE, WiMAX, 5G, u.c.). Speciālisti ar padziļinātu izpratni radiotehnisko sistēmu realizācija ir nepieciešami tādiem telekomunikāciju iekārtu ražotājiem, kā SIA Mikrotīkls un AS SAF Tehnika, kā arī VSRC infrastruktūras uzturēšanai un jaunāko tehnoloģiju ieviešanai radioastronomisko novērojumu veikšanai. Radiotehnisko sistēmu laboratorija aprīkota ar programmvadāmā radio (SDR) platformām, sniedzot iespēju studentiem apgūt programmvadāmā radio tehnoloģiju. Papildus tam, veikta esošās Ventspils Augstskolas amatieru radiostacijas modernizācija, sniedzot studentiem iespēju uztvert reālus radiokomunikāciju signālus, automātiskās  identifikācijas signālus (AIS) no Baltijas jūrā un Ventspils ostā esošajiem kuģiem vai arī no redzamības apgabalā esošajiem satelītiem.
  • Datortīklu laboratorija – pielietojama IT bakalaura programmas kursā “LAN projektēšana un administrēšana” un elektronikas bakalaura programmas kursā “Informācijas pārraides tehnoloģijas un iekārtas”. Sadarbībā ar SIA Mikrotīkls izveidota autorizēta Mikrotik mācību klase.


Projekta ietvaros tika aprīkota datorzinātņu un elektronikas studentu patstāvīgā darba telpa. Šī telpa studentiem sniedz iespēju piekļūt nepieciešamajam aprīkojumam 24 stundas diennaktī, 7 dienas nedēļā, lai paši varētu realizēt interesantus projektus, kā arī lai būtu iespējams izveidot kursa darbu ietvaros nepieciešamos darbus. Studentu dienesta viesnīca atrodas vienā korpusā ar elektronikas laboratorijām un patstāvīgā darba telpu, kā rezultātā studenti to var izmantot jebkurā, sev ērtā laikā. Ventspils Augstskolas pasniedzēji ir pārliecināti, ka lai sagatavotu elektronikas industrijai profesionāli kvalificētus inženierus, jārada iespēja studentiem studiju laikā veikt patstāvīgus praktiskus darbus, šim nolūkam aprīkojot patstāvīgā darba telpu ar modernām lodēšanas stacijām, lodēšanas tvaiku atsūkšanas sistēmu, mērinstrumentiem un pilnveidojot iespiedplašu (PCB) prototipēšanas iespējas augstskolā. Jāatzīmē, ka patstāvīgo darbu izveidošanai nepieciešamās elektronikas komponentes finansē augstskola.


Tajā skaitā, projekta ietvaros izveidota arī jauna, moderna datorauditorija, veikta datortehnikas modernizācija vēl piecās datorklasēs, iegādāta datortehnika pasniedzējiem, kā arī auditorijas aprīkotas ar modernām interaktīvām tāfelēm un citām tehnoloģiju iekārtām par kopējo summu 646 tūkst. EUR. Šis vērienīgais ieguldījums ļauj Ventspils Augstskolas studentiem, neatkarīgi no fakultātes, studijām izmantot visjaunākās izglītības un informācijas tehnoloģijas.


Papildus visam minētajam, veikti remontdarbi deviņās augstskolas auditorijās, izveidots moderns interjers, tās iekārtotas ar jaunām ergonomiskām auditorijas mēbelēm, būvniecības rezultātā vienā no korpusiem ierīkots lifts un diagonālais pacēlājs. Gandarījums par to, ka projekta rezultātā studentiem ar kustību traucējumiem ir nodrošināta pieeja visām auditorijām un telpām visos augstskolas korpusos. Kopējās projekta būvniecības izmaksas sastāda 469 tūkst. EUR.


Jāpiebilst, ka projekts “Ventspils Augstskolas STEM mācību programmu modernizācija” (Nr. 8.1.1.0/17/I/007) ir devis iespēju izveidot modernu infrastruktūras bāzi arī citiem Ventspils Augstskolā realizētiem projektiem, piemēram, Ventspils Augstskolas un Liepājas Universitātes kopējam projektam KInGS (“Inovāciju granti studentiem”, SAM 1.1.1.3), Ventspils Augstskolas un partneru Ventspils Tehnikums, Valmieras Tehnikums, Vidzemes Augstskola, Ventspils un Valmieras pašvaldības kopējais projekts “Next Generation Micro Cities of Europe”, kopīgas bakalauru studiju programmas “Viedās tehnoloģijas” izveidei ar Liepājas Universitāti, iespējai startēt un iegūt projektus Eiropas Kosmosa aģentūras konkursos. Viss šis minētais projektu kopums nodrošina Ventspils Augstskolas studentiem ļoti plašas iespējas studijās izmantot  vismodernākās tehnoloģijas, kā arī pilnveidot sevi, īstenot savas idejas un saņemt finansiālu atbalstu gan zinātnisko pētījumu jomā augstskolā, gan savu uzņēmējdarbības ideju īstenošanai.

Dalīties ar ziņu

Citi jaunumi

Autors Rota Rulle 02 maijs, 2024
24. aprīlī ierastais studiju process Ekonomikas un pārvladības fakultātē tika aizstāts ar kopīgu, rodošu aktivitāti visiem 1.-3. kursa studējošajiem kopā. Studenti piedalījās biznesa ideju hakatonā “ Start up your business here ”. Paralēli Ventspils Augstskolai, šāds hakatons norisinājās arī Erasmus+ projekta “ENDORSE” partneruniversitātēs Austrijā Kremsā, Polijā University of Lodz, Midsweden university Zviedrijā. Katrā no valstīm tiek atlasītas 3 labākās komandas, lai tās pēc mēneša sacenstos starptautiskā finālā un labākā komanda no katras valsts iegūtu galveno balvu - braucienu uz Kremsas Lietišķo zinātņu Universitāti Austrijā. Ventspils Augstskolas žūrijas pārstāvji kā labākās komandas atzina “InnoStow” no “Biznesa vadības” 1. kursa, “Cramp In Hands” no “Jaunuzņēmumu vadības” 2. kursa, kā arī komandu “VenMar” no “Biznesa vadības” 1. kursa. Paldies komandu mentoriem no Business Academy, VATP, GreenTechCluster un VeA par vērtīgiem ieteikumiem, iedvesmu un palīdzību studentu ideju attīstīšanā. Paldies mūsu lieliskajiem studentiem par aizrautību, zināšanām un uzdrīkstēšanos! Pasākums tiek rīkots Erasmus+ projekta “ENDORSE” ietvaros un finansēts no Eiropas Komisijas līdzekļiem.
Autors Rota Rulle 29 apr., 2024
Piektdien, 26. aprīlī, aizsardzības ministrs Andris Sprūds Ventspils Starptautiskajā radioastronomijas centrā, kur tikās ar Ventspils Augstskolas rektoru Andri Vaivadu. Tikšanās laikā tika parakstīts sadarbības līgums, atjaunojot sadarbību starp VeA un Aizsardzības ministriju, kas tika izveidota 2021. gadā. “Latvijas zinātnieku pieredze un zināšanas, kā arī Irbenes radiostacijas centra kapacitāte un jauda ir apliecinājums Latvijas kosmosa tehnoloģiju attīstības potenciālam. NATO un Eiropas Savienības dienaskārtībā arvien lielāka uzmanība tiek pievērsta kosmosa tehnoloģiju ietekmei uz drošību. Mūsu šodien noslēgtā vienošanās iezīmē kopīgu apņemšanos tupināt sadarbību starp aizsardzības un zinātnes nozarēm kosmosa tehnoloģiju jomā,” norāda aizsardzības ministrs Andris Sprūds. Lai nodrošinātu zinātnisko kapacitāti un ar kosmosa jomu saistīto projektu attīstību Latvijā tikšanās laikā tika pārrunāta sadarbības veicināšana starp Aizsardzības ministriju un Ventspils Augstskolu Eiropas Savienības un NATO Zinātnes un tehnoloģiju organizācijas ( NATO Science and Technology Organization, NATO STO ) programmu ietvaros. Tāpat abas amatpersonas pārrunāja potenciālo sadarbību Nacionālo bruņo spēku karavīru apmācībā sakaru un komunikācijas jautājumos. Vienlaikus Andris Sprūds reģionālajā vizītes laikā apmeklēja Ventspili un Ventspils novadu, kur viesojās Ventspils valstspilsētas pašvaldības domē un tikās ar Ventspils pilsētas un Ventspils novada sadarbības teritorijas civilās aizsardzības komisijas pārstāvjiem. Foto: Aizsardzības ministrija
Autors Rota Rulle 29 apr., 2024
2024. gada 27. aprīlī norisinājās pirmais Ventspils Augstskolas studentu "Airsoft" turnīrs. Airsoft ir aizraujošs sporta veids. Tajā izmanto reālu šaujamieroču kopijas, kas munīcijas vietā izmanto plastmasas bumbiņas. Šo sporta veidu parasti spēlē komandās, sekojot organizatora veidotam scenārijam. Komanda sastāv no pieciem cilvēkiem. Reizē uz spēles laukuma atradās divas komandas, kas cīnījās savā starpā. Pirmās spēles tika spēlētas ar "karoga" jeb " Capture the flag " režīmu, kur katrai komandai teritorijas centrā atradās karogs, kurš jānogādā savā bāzē. Tā komanda, kas pirmā nogādātu karogu līdz bāzei, uzvar iegūstot trīs punktus. Ja dalībnieks nesot karogu tiek sašauts, tad karogs tiek nomests zemē un to tālāk var aiznest tikai dzīvs komandas biedrs. Vērts atzīmēt, ka tiklīdz kāds dalībnieks tika sašauts, tam bija jāpaceļ roka un jādod zīme jeb jāsaka, ka tas ir sašauts. Tādā veidā signalizējot, ka dalībnieks ir izstājies, lai pretinieku komanda lieki nešautu pa šo, jau izstājušos, dalībnieku. Katrs spēles ilgums bija divas minūtes. Ja karogs tika izkustināts, taču neaiznests līdz bāzei, tad tika piešķirts viens punkts komandai. Ja tika "izšauti" visi pretinieku komandas dalībnieki, tad arī tika piešķirts viens punkts. Savukārt, ja komanda paņemtu pretinieku komandas karogu, tad tā komanda zaudē vienu punktu. Ar šādu spēles režīmu tika izspēlētas tikai pāris spēles, jo spēles režīms kļuva balstīts principā tikai uz dalībnieku fiziskām spējām jeb spēju pēc iespējas ātrāk aizskriet un savākt karogu pat bieži neizmantojot ieroci. Tāpēc šo spēļu punkti netika skaitīti kopā. Lai panāktu pēc iespējas godīgāku spēli un punktu novērtējumu, kā arī lai tiktu aktīvi izmantoti ieroči, tika izveidots jauns režīms. Šajā spēles režīmā visa spēle balstījās uz šaušanu. Iegūtie punkti bija nošauto spēles dalībnieku skaita starpība. Tas ir - ja vienai komandai tika nošauts viens komandas biedrs, bet otrā četri, tad komanda kurā palika visvairāk dzīvo dalībnieku iegūst punktus kā starpību. Šajā gadījumā trīs punktus. Ja spēlēs rezultātā izveidojās vienāds nošauto dalībnieku skaits, tad neviena komanda neieguva punktu. Katra komanda bija izspēlējusi pret katru komandu, tādā veidā iegūstot godīgu rezultātu un vietu sadalīšanu. Dalībnieki reģistrējās iepriekš norādītā pieteikšanās anketā, norādot visu dalībnieku vārdus, uzvārdus un komandas nosaukumu. Kopā turnīrā piedalījās 35 cilvēki, jeb 7 pilnas komandas. Pirmo vietu turnīrā ar lielu punktu pārsvaru guva komanda ar nosaukumu "BA". Otro vietu turnīrā ar divu punktu pārsvaru no trešās vietas, ieguva komanda ar nosaukumu "If you shoot us you are g**". Trešo vietu turnīrā ieguva komanda ar nosaukumu "Pēdējā brīža komanda". Pasākuma galvenais organizators Igors Šaters atzīst, ka ļoti paveicās ar laikapstākļiem, tā kā spēles norisinājās ārā un daļēji iekštelpās. Laiks bija ļoti silts un spīdēja saule, kas nodrošināja ne tikai raitas spēles, bet arī labu garastāvokli visiem dalībniekiem. Liels paldies @windawaairsoft par uzņemšanu un perfektu turnīra novadīšanu. Visi turnīra dalībnieki bija emociju pilni. Šis aktīvās atpūtas spēles veids izraisīja milzīgu adrenalīna uzliesmojumu studentos, kas ir ļoti vajadzīgs studentu dzīvē, uzturot balansu starp mācībām un atpūtu. Paldies Studentu Padomei par doto atbalstu un Ventspils Augstkolas mārketinga daļai par sagādātajām balviņām. Kā arī paldies "Kreklu Bode" par ilgstošo sadarbību un sagādātajām dāvanu kartēm pirmās vietas ieguvējiem. Liels paldies arī Kultūras Centram par finansiālu atbalstu, lai pasākums varētu notikt.
Autors Rota Rulle 26 apr., 2024
No 7. līdz 9. maijam ikviens Ventspils Augstskolas students, pasniedzējs un darbinieks tiek laipni aicināts iepazīt dažādās kultūras, kuru pārstāvjus ik dienas sastopam augstskolas gaiteņos. Ārzemju studenti un pasniedzēji no 9 dažādām valstīm prezentēs savu kultūru un lauzīs mītus par Francijas, Ukrainas, Vācijas, Indijas, Nigērijas, Ganas, Brazīlijas, Spānijas un Meksikas kultūru īpatnībām. Pasākuma laikā studenti un pasniedzēji iepazīstinās ar savas valsts kultūru un tradīcijām, izklaidēs klausītājus un sniegs iespēju doties arī gastronomiskos ceļojumos, cienājot ar savas valsts tradicionālajiem ēdieniem un dzērieniem. PROGRAMMA 7. maijs Indija 15:05 -15:30 Nigērija 15:40 - 16:10 Brazīlija 16:15 - 17:00 8. maijs Gana 15:05 -15:30 Meksika 15:40 - 16:10 Spānija 16:15 - 17:00 9. maijs Ukraina 15:05 -15:30 Vācija 15:40 - 16:10 Francija 16:15 - 17:00 Tiekamies!
Autors Rota Rulle 25 apr., 2024
🎓Vai Tu meklē studiju programmu, kas mainīs tavu skatījumu uz izglītību un uzņēmējdarbību? 👨‍🎓 Vai Tu: 🔹 Aizraujies ar uzņēmējdarbību; 🔹 Vēlies nepārtraukti uzlabot savas prasmes un kompetences; 🔹 Esi mērķtiecīgs/-a; 🔹 Vēlies justies tā, ka tavam viedoklim ir nozīme un ietekme; 🔹 Gribi radīt vērtību apkārtējiem cilvēkiem; 🔹 Vēlies iegūt pilnvērtīgu CV jau studiju laikā. Business Academy ir jaunuzņēmumu vadības bakalaura programma angļu valodā, kas balstās uz inovatīvām Somijas studiju metodēm, kur uzmanība nav tikai uz grāmatām, lekcijām vai eksāmeniem, bet gan darbošanos praktiski un mācoties no jomas speciālistiem. Lai dotu tev ieskatu studiju programmas ikdienā, Business Academy rīko BOOTCAMP 2024 , kur 3 dienu laikā Ventspilī Tu varēsi piedzīvot praktisko izglītību, izjūtot, kā ir mācīties no realitātes. 3 dienu laikā Tu: 🔹 Mācīsies no nozares profesionāļiem; 🔹 Radīsi reālistiskus risinājumus; 🔹 Pieredzēsi, kā īstenot savu ideju; 🔹 Atklāsi savu potenciālu un radošumu; 🔹Paplašināsi un veidosi savu iespēju un sadarbības loku. Lai piedalītos nometnē, tev būs jāpiedalās arī Day0 atlases kārtā 18. Maijā Startup House Rīgā , kur gūsi ieskatu jaunuzņēmumos un Business Academy. 👉 Piesakies un parādi, ko tu spēj! https://bit.ly/babootcamp2024 📅 KAD - 14. - 16. JŪNIJS 📍 KUR - Ventspils Augstskola 💰BEZ MAKSAS! 📝PAPILDUS INFO - https://businessacademy.lv/en/bootcamp-2024/
Autors Rota Rulle 25 apr., 2024
10. aprīlī aizvadījām Karjeras dienu 2024, kur dienas pirmajā daļā 59 “ēnas” kopā ar studentiem devās uz lekcijām sev interesējošā studiju programmā, iepazina pasniedzējus, studentus, augstskolas telpas un piedāvātās iespējas. Dienas otrajā pusē gan esošajiem, gan topošajiem studentiem bija iespēja iepazīt uzņēmumus, to darbības sfēras, aprunāties ar pārstāvjiem un, iespējams, atrast prakses vai pat darba vietu. Lielu paldies vēlamies teikt AE Partner, Acolad, Tilti Multilingual - Tulkošanas birojs Rīgā, Ventspils valstspilsētas pašvaldības domei, Bucher Municipal Latvia, Digi Media, Accenture, TestDevLab, VK Tranzīts un HansaMatrix par ieguldījumu VeA karjeras dienas īstenošanā! 
Citas ziņas
Share by: