Blog Layout

Sekmīgi noslēdzies LZP projekts “Radio lokācijas, balstīta uz radioviļņu izkliedes efektu, metodes pielietojums kosmosa objektu detektēšanai”

dec. 29, 2021

Ventspils Augstskolas Inženierzinātņu institūta “Ventspils Starptautiskais radio astronomijas centrs (VeA VSRC)” realizētais Latvijas Zinātnes Padomes granta projekts “Radio lokācijas, balstīta uz radioviļņu izkliedes efektu, metodes pielietojums kosmosa objektu detektēšanai” („The application of the forward scatter radar method for the detection of space objects”) ir noslēdzies 2021. gada 31. decembrī. Projekta mērķis bija izstrādāt metodiku, kas, apvienojot radioviļņu izkliedes efektu ar radara VLBI tehnoloģiju, spētu detektēt Zemei tuvojušos asteorīdus, komētas un kosmiskās atlūzas tuvajā Zemes telpā.

Minētās metodes pamatā ir pielietots efekts, kas rodas, ja spilgts debess ķermenis apgaismo pētāmo ķermeni, līdz ar to enerģija tiek izkliedēta pa redzes līniju uz priekšu, tādejādi ievērojami pieaugot, salīdzinot ar atstaroto enerģiju.

Izstrādātās metodikas apraksts:



Attēls Nr.1. Radioviļņu izkliedes efekta attēlojums. Novērojamais objekts atrodas starp raidītāju un uztvērēju un paaugstinātās intensitātes signāls tiek izkliedēts objekta ēnas virzienā. Izkliedes efekts kļūst redzams, ja objekta izmēri L ir lielāki par novērojumā izmantoto viļņa garumu λ.

Radioviļņu izkliedes efekta (FSR) metode ir bistatiska un tās pamatā ir fenomens - novērojumā objekta bistātiskā radara šķērsgriezums ievērojami palielinās laika momentā, kad raidītais signāls tiek izkliedēts uz priekšu pa redzes līniju.


FSR metodes galvenās iezīmes:

● Enerģija, kas tiek izkliedēta pa redzes līniju uz priekšu ir trīs reizes lielāka kā atstarotā energija.

● FSR barjeras zona ir ļoti šaura (daži grādi), līdz ar to metode var tikt pielietota “raidītājs-uztvērējs” trajektorijas tuvumā. 

● FSR metodes pielietojumā radītais novērojamā objekta ēnas lauks nav atkarīgs no objekta formas un materiāla, bet to nosaka tikai objekta ēnas kontūra. Ņemot vērā šo secinājumu, metodi var pielietot, lai atklātu grūti nosakāmus objektus, piemēram, kas uzbūvēti, izmantojot "Stealth" tehnoloģiju, vai arī, piemēram, asteroīdus ar mazu atstarošanas koeficientu.


Projekta īstenošanas laikā veiktās aktivitātes:


Kā viena no projekta aktivitātēm bija organizēt un veikt augstas precizitātes mērījumus ar Irbenes radio teleskopa kompleksa radiointerferometru (VLBI), kā raidītājus izmantojot GPS, Galileo un GLONASS navigācijas kosmosa satelītu (NSS) signālus. 

Kā viens no projekta apakšmērkiem bija ekperimentāli pierādīt FSR metodes veiksmīgu pielietojumu kosmosa objektu detektēšanā, tādēļ 2021. gadā tika veiktas vairākas novērojumu sesijas, izmantojot VeA VSRC Irbenes radio teleskopa kompleksu gan vienas antennas režīmā, gan interferometra režīmā, pielietojot abas Irbenes antenas RT-32 un RT-16. Interferometra kalibrēšanā tika izmantoti GPS NSS raidītie signāli.


Attēls Nr.2. Projekta laikā organizētajos novērojumos navigācijas satelīti, kas atrodas Zemes tuvajā telpā, tika izmantoti kā raidītāji, bet Irbenes radio telekskopa kompleksa antenas RT-32 un RT-16 tika izmantotas kā uztvērēji. Novērojumi tika organizēti gan vienas antenas režīmā, gan interferometra režīmā. Novērojumos tika izmantoti 1.6 GHz frekvenču joslas uztvērēji. 

Novērojumu sesijas laikā abas antenas uztvēra navigācijas satelītu raidītos signālus un tika konstatēts novērojamā objekta virzība pāri "raidītājs-uztvērējs" trajektorijai. Novērojumu sesijās tika novērotas vairāk kā divdesmit kosmiskās atlūzas un satelīti, kuru orbītas slīpums jeb inklinācija ir maza. Organizētajās novērojumu sesijās vairāk kā 50% gadījumos tika sekmīgi iegūts izkliedētais signāls un projekta īstenošanas laikā tika detektēti objekti gan ar dažādu ģeometrisko laukumu, gan dažādos attālumos no Zemes, gan dažādos leņķiskos attālumos no detektēšanas līnijas.


Attēls Nr.3. Novērojumu datu apstrādes rezultātā iegūtais interferometra signāla jaudas spektrs (atlūzas pārlidojuma brīdī). Novērojumā tika pielietota 1 sec integrācija, kā arī signāls tika secīgi nobīdīts 30 sekunžu intervālā. Attēlā var redzēt divus skaidri nodalāmus signālus - 1) signāls no navigācijas satelīta ar lēni mainīgu frekvenci konkrētā laika intervālā; 2) signāls no novērojamā objekta, kurš ātri šķērso FSR barjeras zonu un kura frekvence ir strauji mainīga konkrētā laika intervālā. 

Projekta īstenošanas laikā tika izstrādāta novērošanas metodika, pielietojot FSR metodi lidmašīnu detektēšanā. Raidītais signāls no NSS satelītiem tika izkliedēts no lidmašīnām un tika detektēts Irbenes kompleksa radioteleskopos. Novērojumu datos tika identificēti stiprāki signāli, pielietojot FSR metodiku lidmašīnu identificēšanā un tas varētu būt izskaidrojams ar lidmašīnu tuvo attālumu līdz novērošanas antenām. Spēcīgu signālu detektēšana atvieglo novērošanas procedūras verificēšanu un datu apstrādes metožu uzlabojumu veikšanu.


Novērojumā objekta kustības parametru un koordinātu precizitāti nosaka radio teleskopa kompleksa kalibrācijas precizitāte. Veicot Irbenes kompleksa interferometra kalibrāciju, izmantojot NSS signālu, tika iegūtas bāzes projekcijas un instrumentālās aiztures vērtības ar kļūdu, ko nosaka diskrētā aizture, kuru savukārt ierobežo raidītā satelīta signāla frekvenču joslas platums. Novērojumu sesiju rezultātu analīzē tika secināts, ka kalibrēšana, izmantojot dabiskos radio avotus NSS darbības frekvencē, nav efektīva lielo traucējumu dēļ 1.6GHz frekvenču joslā, līdz ar to parametru kalibrācija tika veikta citās frekvenčus. Iegūto rezultātu salīdzinājums ļāva novērtēt kalibrēšanas efektivitāti, izmantojot signālus no satelītiem, kas atrodas Zemes tuvajā telpā. Kalibrācija, izmantojot stiprus signālus ļauj izmantot interferometru ar mazāka diametra antenām.


Projekta īstenošanas laikā iegūtie rezultāti:


Projekta īstenošanas laikā izveidotā metode ļauj atklāt kosmosa objektus, neatkarīgi no tās formas, materiāla un starojuma intensitātes. Pielietojot FSR metodi, var ievērojami palielināt atklāšanas varbūtību tiem ķermeņiem, kas rada draudus Zemei, kā arī metode ļauj palielināt novērošanas distanci, kurā novērojuma ķermenis tiktu identificēts. 

Projekta īstenošanas laikā tika izstrādāta metodoloģija kosmosa atlūzu fragmentu detektēšanai, metodoloģijā iekļaujot nepieciešamo datu apstrādes metodiku un korelācijas analīzi spektrālajā domēnā. Nozīmīgs projekta rezultāts ir tehnisko prasību izveide radioteleskopa uztveršanas un datu reģistrācijas sistēmām, novērošanas metožu un datu apstrādes algoritmu izstrādē un to eksperimentālajā pārbaudē.


Projekta laikā iegūto rezultātu analīze ļāva izstrādāt ieteikumus, kā veikt optimālā novērošanas režīma izvēli dažādiem objektiem, kā arī ļāva izveidot metodiku kosmisko objektu detektēšanai ar radio lokāciju, balstītu uz radio viļņu izkliedes efektu. Papildus tika izstrādāti novērojumu datu apstrādes algoritmi, kā arī veikta to testēšana uz veikto novērojumu datiem. Sekmīgie novērojumu rezultāti apstiprina FSR metodikas daudzsološo pielietojuma potenciālu kosmosa draudu problēmātikas risināšanai.


Pētījums tiek realizēts Latvijas Zinātnes padomes Fundamentālo un lietišķo pētījumu projekta Nr. lzp-2020/2-0101 “Radio lokācijas, balstīta uz radioviļņu izkliedes efektu, metodes pielietojums kosmosa objektu detektēšanai" ietvaros.


Dalīties ar ziņu

Citi jaunumi

Autors Rota Rulle 02 maijs, 2024
24. aprīlī ierastais studiju process Ekonomikas un pārvladības fakultātē tika aizstāts ar kopīgu, rodošu aktivitāti visiem 1.-3. kursa studējošajiem kopā. Studenti piedalījās biznesa ideju hakatonā “ Start up your business here ”. Paralēli Ventspils Augstskolai, šāds hakatons norisinājās arī Erasmus+ projekta “ENDORSE” partneruniversitātēs Austrijā Kremsā, Polijā University of Lodz, Midsweden university Zviedrijā. Katrā no valstīm tiek atlasītas 3 labākās komandas, lai tās pēc mēneša sacenstos starptautiskā finālā un labākā komanda no katras valsts iegūtu galveno balvu - braucienu uz Kremsas Lietišķo zinātņu Universitāti Austrijā. Ventspils Augstskolas žūrijas pārstāvji kā labākās komandas atzina “InnoStow” no “Biznesa vadības” 1. kursa, “Cramp In Hands” no “Jaunuzņēmumu vadības” 2. kursa, kā arī komandu “VenMar” no “Biznesa vadības” 1. kursa. Paldies komandu mentoriem no Business Academy, VATP, GreenTechCluster un VeA par vērtīgiem ieteikumiem, iedvesmu un palīdzību studentu ideju attīstīšanā. Paldies mūsu lieliskajiem studentiem par aizrautību, zināšanām un uzdrīkstēšanos! Pasākums tiek rīkots Erasmus+ projekta “ENDORSE” ietvaros un finansēts no Eiropas Komisijas līdzekļiem.
Autors Rota Rulle 29 apr., 2024
Piektdien, 26. aprīlī, aizsardzības ministrs Andris Sprūds Ventspils Starptautiskajā radioastronomijas centrā, kur tikās ar Ventspils Augstskolas rektoru Andri Vaivadu. Tikšanās laikā tika parakstīts sadarbības līgums, atjaunojot sadarbību starp VeA un Aizsardzības ministriju, kas tika izveidota 2021. gadā. “Latvijas zinātnieku pieredze un zināšanas, kā arī Irbenes radiostacijas centra kapacitāte un jauda ir apliecinājums Latvijas kosmosa tehnoloģiju attīstības potenciālam. NATO un Eiropas Savienības dienaskārtībā arvien lielāka uzmanība tiek pievērsta kosmosa tehnoloģiju ietekmei uz drošību. Mūsu šodien noslēgtā vienošanās iezīmē kopīgu apņemšanos tupināt sadarbību starp aizsardzības un zinātnes nozarēm kosmosa tehnoloģiju jomā,” norāda aizsardzības ministrs Andris Sprūds. Lai nodrošinātu zinātnisko kapacitāti un ar kosmosa jomu saistīto projektu attīstību Latvijā tikšanās laikā tika pārrunāta sadarbības veicināšana starp Aizsardzības ministriju un Ventspils Augstskolu Eiropas Savienības un NATO Zinātnes un tehnoloģiju organizācijas ( NATO Science and Technology Organization, NATO STO ) programmu ietvaros. Tāpat abas amatpersonas pārrunāja potenciālo sadarbību Nacionālo bruņo spēku karavīru apmācībā sakaru un komunikācijas jautājumos. Vienlaikus Andris Sprūds reģionālajā vizītes laikā apmeklēja Ventspili un Ventspils novadu, kur viesojās Ventspils valstspilsētas pašvaldības domē un tikās ar Ventspils pilsētas un Ventspils novada sadarbības teritorijas civilās aizsardzības komisijas pārstāvjiem. Foto: Aizsardzības ministrija
Autors Rota Rulle 29 apr., 2024
2024. gada 27. aprīlī norisinājās pirmais Ventspils Augstskolas studentu "Airsoft" turnīrs. Airsoft ir aizraujošs sporta veids. Tajā izmanto reālu šaujamieroču kopijas, kas munīcijas vietā izmanto plastmasas bumbiņas. Šo sporta veidu parasti spēlē komandās, sekojot organizatora veidotam scenārijam. Komanda sastāv no pieciem cilvēkiem. Reizē uz spēles laukuma atradās divas komandas, kas cīnījās savā starpā. Pirmās spēles tika spēlētas ar "karoga" jeb " Capture the flag " režīmu, kur katrai komandai teritorijas centrā atradās karogs, kurš jānogādā savā bāzē. Tā komanda, kas pirmā nogādātu karogu līdz bāzei, uzvar iegūstot trīs punktus. Ja dalībnieks nesot karogu tiek sašauts, tad karogs tiek nomests zemē un to tālāk var aiznest tikai dzīvs komandas biedrs. Vērts atzīmēt, ka tiklīdz kāds dalībnieks tika sašauts, tam bija jāpaceļ roka un jādod zīme jeb jāsaka, ka tas ir sašauts. Tādā veidā signalizējot, ka dalībnieks ir izstājies, lai pretinieku komanda lieki nešautu pa šo, jau izstājušos, dalībnieku. Katrs spēles ilgums bija divas minūtes. Ja karogs tika izkustināts, taču neaiznests līdz bāzei, tad tika piešķirts viens punkts komandai. Ja tika "izšauti" visi pretinieku komandas dalībnieki, tad arī tika piešķirts viens punkts. Savukārt, ja komanda paņemtu pretinieku komandas karogu, tad tā komanda zaudē vienu punktu. Ar šādu spēles režīmu tika izspēlētas tikai pāris spēles, jo spēles režīms kļuva balstīts principā tikai uz dalībnieku fiziskām spējām jeb spēju pēc iespējas ātrāk aizskriet un savākt karogu pat bieži neizmantojot ieroci. Tāpēc šo spēļu punkti netika skaitīti kopā. Lai panāktu pēc iespējas godīgāku spēli un punktu novērtējumu, kā arī lai tiktu aktīvi izmantoti ieroči, tika izveidots jauns režīms. Šajā spēles režīmā visa spēle balstījās uz šaušanu. Iegūtie punkti bija nošauto spēles dalībnieku skaita starpība. Tas ir - ja vienai komandai tika nošauts viens komandas biedrs, bet otrā četri, tad komanda kurā palika visvairāk dzīvo dalībnieku iegūst punktus kā starpību. Šajā gadījumā trīs punktus. Ja spēlēs rezultātā izveidojās vienāds nošauto dalībnieku skaits, tad neviena komanda neieguva punktu. Katra komanda bija izspēlējusi pret katru komandu, tādā veidā iegūstot godīgu rezultātu un vietu sadalīšanu. Dalībnieki reģistrējās iepriekš norādītā pieteikšanās anketā, norādot visu dalībnieku vārdus, uzvārdus un komandas nosaukumu. Kopā turnīrā piedalījās 35 cilvēki, jeb 7 pilnas komandas. Pirmo vietu turnīrā ar lielu punktu pārsvaru guva komanda ar nosaukumu "BA". Otro vietu turnīrā ar divu punktu pārsvaru no trešās vietas, ieguva komanda ar nosaukumu "If you shoot us you are g**". Trešo vietu turnīrā ieguva komanda ar nosaukumu "Pēdējā brīža komanda". Pasākuma galvenais organizators Igors Šaters atzīst, ka ļoti paveicās ar laikapstākļiem, tā kā spēles norisinājās ārā un daļēji iekštelpās. Laiks bija ļoti silts un spīdēja saule, kas nodrošināja ne tikai raitas spēles, bet arī labu garastāvokli visiem dalībniekiem. Liels paldies @windawaairsoft par uzņemšanu un perfektu turnīra novadīšanu. Visi turnīra dalībnieki bija emociju pilni. Šis aktīvās atpūtas spēles veids izraisīja milzīgu adrenalīna uzliesmojumu studentos, kas ir ļoti vajadzīgs studentu dzīvē, uzturot balansu starp mācībām un atpūtu. Paldies Studentu Padomei par doto atbalstu un Ventspils Augstkolas mārketinga daļai par sagādātajām balviņām. Kā arī paldies "Kreklu Bode" par ilgstošo sadarbību un sagādātajām dāvanu kartēm pirmās vietas ieguvējiem. Liels paldies arī Kultūras Centram par finansiālu atbalstu, lai pasākums varētu notikt.
Autors Rota Rulle 26 apr., 2024
No 7. līdz 9. maijam ikviens Ventspils Augstskolas students, pasniedzējs un darbinieks tiek laipni aicināts iepazīt dažādās kultūras, kuru pārstāvjus ik dienas sastopam augstskolas gaiteņos. Ārzemju studenti un pasniedzēji no 9 dažādām valstīm prezentēs savu kultūru un lauzīs mītus par Francijas, Ukrainas, Vācijas, Indijas, Nigērijas, Ganas, Brazīlijas, Spānijas un Meksikas kultūru īpatnībām. Pasākuma laikā studenti un pasniedzēji iepazīstinās ar savas valsts kultūru un tradīcijām, izklaidēs klausītājus un sniegs iespēju doties arī gastronomiskos ceļojumos, cienājot ar savas valsts tradicionālajiem ēdieniem un dzērieniem. PROGRAMMA 7. maijs Indija 15:05 -15:30 Nigērija 15:40 - 16:10 Brazīlija 16:15 - 17:00 8. maijs Gana 15:05 -15:30 Meksika 15:40 - 16:10 Spānija 16:15 - 17:00 9. maijs Ukraina 15:05 -15:30 Vācija 15:40 - 16:10 Francija 16:15 - 17:00 Tiekamies!
Autors Rota Rulle 25 apr., 2024
🎓Vai Tu meklē studiju programmu, kas mainīs tavu skatījumu uz izglītību un uzņēmējdarbību? 👨‍🎓 Vai Tu: 🔹 Aizraujies ar uzņēmējdarbību; 🔹 Vēlies nepārtraukti uzlabot savas prasmes un kompetences; 🔹 Esi mērķtiecīgs/-a; 🔹 Vēlies justies tā, ka tavam viedoklim ir nozīme un ietekme; 🔹 Gribi radīt vērtību apkārtējiem cilvēkiem; 🔹 Vēlies iegūt pilnvērtīgu CV jau studiju laikā. Business Academy ir jaunuzņēmumu vadības bakalaura programma angļu valodā, kas balstās uz inovatīvām Somijas studiju metodēm, kur uzmanība nav tikai uz grāmatām, lekcijām vai eksāmeniem, bet gan darbošanos praktiski un mācoties no jomas speciālistiem. Lai dotu tev ieskatu studiju programmas ikdienā, Business Academy rīko BOOTCAMP 2024 , kur 3 dienu laikā Ventspilī Tu varēsi piedzīvot praktisko izglītību, izjūtot, kā ir mācīties no realitātes. 3 dienu laikā Tu: 🔹 Mācīsies no nozares profesionāļiem; 🔹 Radīsi reālistiskus risinājumus; 🔹 Pieredzēsi, kā īstenot savu ideju; 🔹 Atklāsi savu potenciālu un radošumu; 🔹Paplašināsi un veidosi savu iespēju un sadarbības loku. Lai piedalītos nometnē, tev būs jāpiedalās arī Day0 atlases kārtā 18. Maijā Startup House Rīgā , kur gūsi ieskatu jaunuzņēmumos un Business Academy. 👉 Piesakies un parādi, ko tu spēj! https://bit.ly/babootcamp2024 📅 KAD - 14. - 16. JŪNIJS 📍 KUR - Ventspils Augstskola 💰BEZ MAKSAS! 📝PAPILDUS INFO - https://businessacademy.lv/en/bootcamp-2024/
Autors Rota Rulle 25 apr., 2024
10. aprīlī aizvadījām Karjeras dienu 2024, kur dienas pirmajā daļā 59 “ēnas” kopā ar studentiem devās uz lekcijām sev interesējošā studiju programmā, iepazina pasniedzējus, studentus, augstskolas telpas un piedāvātās iespējas. Dienas otrajā pusē gan esošajiem, gan topošajiem studentiem bija iespēja iepazīt uzņēmumus, to darbības sfēras, aprunāties ar pārstāvjiem un, iespējams, atrast prakses vai pat darba vietu. Lielu paldies vēlamies teikt AE Partner, Acolad, Tilti Multilingual - Tulkošanas birojs Rīgā, Ventspils valstspilsētas pašvaldības domei, Bucher Municipal Latvia, Digi Media, Accenture, TestDevLab, VK Tranzīts un HansaMatrix par ieguldījumu VeA karjeras dienas īstenošanā! 
Citas ziņas
Share by: