Blog Layout

Viens no mums - inženierzinātņu doktors Aigars Krauze

dec. 29, 2020

Gada noslēgumā uz sarunu esam aicinājuši Ventspils Augstskolas (VeA) IT fakultātes docentu, inženierzinātņu doktoru Aigaru Krauzi. A. Krauze ir viens no mums jau 15 gadus, un viņa zināšanas un pieredze ir palīdzējusi attīstīt elektronikas studiju virzienu VeA. Aizvadot 2020. gadu, kurā A. Krauze svinēja apaļu jubileju, aicinām ar viņu iepazīties tuvāk arī jūs!

Pastāstiet nedaudz par sevi – no kurienes Jūs esat? Kā Jūs sevi raksturotu cilvēkam, kurš nav par Jums dzirdējis?


Dzimis esmu Ziemeļvidzemē – Rūjienā, taču visus skolas gadus esmu pavadījis Siguldā. Pēc tam jau sekoja studijas un dzīve Rīgā, bet nu jau gandrīz 20 gadus darba gaitas esmu saistījis ar Ventspili.

Grūti jau sevi raksturot, bet uzskatu, ka esmu praktisks, racionāli domājošs cilvēks. Svarīgi, lai mans darbs kādam būtu vajadzīga, neciešu darbus, kas vajadzīgi tikai “papīram”.


Kāds ir Jūsu izglītības ceļš?


Augstāko izglītību ieguvu Rīgas Politehniskajā institūtā (tagad Rīgas Tehniskā universitāte) Radiotehnikas un sakaru fakultātē. Pēc studijām strādāju Latvijas Zinātņu akadēmijas (LZA) Elektronikas un skaitļošanas tehnikas institūtā, kur, līdztekus darbam, neklātienē studēju arī LZA aspirantūrā un 1983. gadā aizstāvēju disertāciju un ieguvu inženierzinātņu doktora grādu.


Kāda ir Jūsu darba pieredze? Pastāstiet, kāds, pēc Jūsu domām, ir Jūsu lielākais sasniegums.


Pēc LZA bija 5 gadu darba pieredze Rīgas Radioizotopu aparātbūves zinātniski pētnieciskajā institūtā vecākā zinātniskā līdzstrādnieka, vēlāk nodaļas vadītāja amatā. Nodarbojos ar specializētu, uz mikroprocesoru bāzētu signālu apstrādes iekārtu izstrādi, kas tajā laikā bija pilnīgi jauns virziens elektronikā.

Pavisam negaidīti darba gaitas man pavērsās 1992. gadā, kad pēc Padomju savienības sabrukuma pienāca grūti laiki arī zinātniskajiem institūtiem – trūka darba un finansējuma. Tad, nelabprāt, bet piekritu piedāvājumam uzsākt darbu LZA Fundamentālajā bibliotēkā (tagad Akadēmiskā bibliotēka). Sākumā šaubījos, ko es ar savām tehniskajām zināšanām darīšu bibliotēkā, bet tas bija laiks, kad bibliotēkās ienāca datori, CD datubāzes, internets. Ilggadīgajiem bibliotēkas darbiniekiem sākumā to nebija viegli pieņemt. Tad nu tehniskās zināšanas lieti noderēja. 

Arī Ventspilī nokļuvu saistībā ar bibliotēkām. 2002. gadā mani uzaicināja darbā par Ventspils bibliotēkas direktoru. Šis darbs deva nenovērtējamu pieredzi gan iestādes kolektīva vadīšanā, gan sadarbībā ar Ventspils pilsētas domi. Pie elektronikas atgriezos 2006. gadā, kad Ventspils Augstskola kopā ar Rīgas Tehnisko universitāti realizēja Eiropas projektu par inženierizglītības veicināšanu reģionos. Tika meklēti speciālisti, kuri būtu gatavi iesaistīties projektā, lai uzsāktu elektronikas kursu docēšanu RTU Ventspils filiālē. Kāds bija uzzinājis, ka Ventspils bibliotēkas direktoram patiesībā ir doktora grāds elektronikā un viss notika.

Darbs, ar ko visvairāk varu lepoties? Tās ir Ventspils divas bibliotēkas – Galvenā bibliotēka un Pārventas bibliotēka, kuru rekonstrukcijā un būvniecībā ir arī liels mans darbs ieguldīts. Augstskolā viens no interesantākajiem bija darbs pie satelīta “Venta-1” projekta.


Vai vienmēr zinājāt, ka vēlaties savu karjeru saistīt ar elektroniku?


Ka vēlos nodarboties ar elektroniku es uzzināju pavisam nejauši, mācījos laikam kādā 6. klasē. Savu pirmo sastapšanos ar elektroniku es atceros ļoti spilgti. Manas daudzdzīvokļu mājas kaimiņu dzīvoklī dzīvoja kāds vīrs, ko tuvāk nepazinu, tikai sveicināju satiekot, kā jau kaimiņu. Kādu dienu satiku viņu kāpņu telpā, kad viņš nesa uz savu dzīvokli vairākus saiņus un palūdza man palīdzēt tos ienest. Ieejot viņa dzīvoklī ieraudzīju galdu nokrautu ar dažādām detaļām un tehniskām ierīcēm. Tur bija vadu spoles, lodāmurs, kaut kādi mēraparāti un citas detaļas, ko nepazinu. Redzētais mani tā ieinteresēja, ka sāku viņu iztaujāt par tur notiekošo. Tad arī pirmo reizi uzzināju par iespēju pašam izgatavot radiouztvērēju. Pēc tam jau pats bibliotēkā meklēju grāmatas par radioelektroniku un sāku mājās šādu tehniku meistarot.


Jūs Ventspils Augstskolā strādājiet gandrīz 15 gadus. Kas šajos gados ir sasniegts?


Man palaimējās piedalīties elektronikas virziena izveidošanā un attīstībā mūsu Augstskolā. Pa šo laiku ir izveidotas un ar modernu aparatūru aprīkotas laboratorijas, akreditētas studiju programmas gan bakalaura, gan maģistra līmenī. Tomēr pats galvenais – ir sagatavoti zinoši speciālisti, mūsu bijušie studenti, kuri nodarbojas ar pētniecību Ventspils starptautiskajā radioastronomijas centrā un kā jauni mācību spēki pakāpeniski pārņem stafeti no mums - senioriem akadēmiskajā darbā.


Elektronikas jomā vīriešu īpatsvars ir ievērojami lielāks, nekā sieviešu. Kāpēc tas tā ir un kā to varētu mainīt?


Uz šo jautājumu man nav argumentētas atbildes. Varu tikai teikt, ka arī pirms 45 gadiem bija līdzīgi. Atceros, ka mums studiju kursā no aptuveni 25 studentiem tikai divas bija meitenes. Turpretī līdzīgā studiju programmā “Telekomunikācijas” vairākums bija meiteņu. Tam, iespējams, bija vēsturisks iemesls. Mēs telekomunikāciju programmas studentus saucām par telefonistiem, jo viņu studiju joma pamatā bija telefona sakari. Un kā zinām, tad jau no pagājušā gadsimta sākuma telefona centrālēs operatores bija galvenokārt sievietes. Šodien telekomunikācijas, elektronika un datortehnoloģijas ir tik cieši saistītas, ka robežas starp tām ir grūti novilkt.


Mūsdienās tehnoloģijas attīstās ļoti ātri. Kā, Jūsuprāt, elektronikas joma būs mainījusies pēc 10 gadiem?


Līdzīgi, kā nevarējām pirms 10 gadiem paredzēt šodienas tehnoloģiju līmeni, tikpat grūti ir detaļās paredzēt attīstību nākotnē. Viens gan ir skaidrs – informācijas un datortehnoloģijas arvien vairāk ienāk mūsu ikdienā un skar ikvienu iedzīvotāju. Savukārt šo tehnoloģiju aparatūras pamatā ir elektronika. Līdz ar to vienmēr būs nepieciešami kvalificēti pētnieki un inženieri elektronikas jomā.


Ko Jūs novēlētu studentiem un kolēģiem?


Lai visiem veiksmīgs Jaunais gads! Lai ātrāk beidzas šis izolācijas un distancēšanās periods, lai varam atkal klātienē satikt savus kolēģus un studentus!

Dalīties ar ziņu

Citi jaunumi

Autors Rota Rulle 02 maijs, 2024
24. aprīlī ierastais studiju process Ekonomikas un pārvladības fakultātē tika aizstāts ar kopīgu, rodošu aktivitāti visiem 1.-3. kursa studējošajiem kopā. Studenti piedalījās biznesa ideju hakatonā “ Start up your business here ”. Paralēli Ventspils Augstskolai, šāds hakatons norisinājās arī Erasmus+ projekta “ENDORSE” partneruniversitātēs Austrijā Kremsā, Polijā University of Lodz, Midsweden university Zviedrijā. Katrā no valstīm tiek atlasītas 3 labākās komandas, lai tās pēc mēneša sacenstos starptautiskā finālā un labākā komanda no katras valsts iegūtu galveno balvu - braucienu uz Kremsas Lietišķo zinātņu Universitāti Austrijā. Ventspils Augstskolas žūrijas pārstāvji kā labākās komandas atzina “InnoStow” no “Biznesa vadības” 1. kursa, “Cramp In Hands” no “Jaunuzņēmumu vadības” 2. kursa, kā arī komandu “VenMar” no “Biznesa vadības” 1. kursa. Paldies komandu mentoriem no Business Academy, VATP, GreenTechCluster un VeA par vērtīgiem ieteikumiem, iedvesmu un palīdzību studentu ideju attīstīšanā. Paldies mūsu lieliskajiem studentiem par aizrautību, zināšanām un uzdrīkstēšanos! Pasākums tiek rīkots Erasmus+ projekta “ENDORSE” ietvaros un finansēts no Eiropas Komisijas līdzekļiem.
Autors Rota Rulle 29 apr., 2024
Piektdien, 26. aprīlī, aizsardzības ministrs Andris Sprūds Ventspils Starptautiskajā radioastronomijas centrā, kur tikās ar Ventspils Augstskolas rektoru Andri Vaivadu. Tikšanās laikā tika parakstīts sadarbības līgums, atjaunojot sadarbību starp VeA un Aizsardzības ministriju, kas tika izveidota 2021. gadā. “Latvijas zinātnieku pieredze un zināšanas, kā arī Irbenes radiostacijas centra kapacitāte un jauda ir apliecinājums Latvijas kosmosa tehnoloģiju attīstības potenciālam. NATO un Eiropas Savienības dienaskārtībā arvien lielāka uzmanība tiek pievērsta kosmosa tehnoloģiju ietekmei uz drošību. Mūsu šodien noslēgtā vienošanās iezīmē kopīgu apņemšanos tupināt sadarbību starp aizsardzības un zinātnes nozarēm kosmosa tehnoloģiju jomā,” norāda aizsardzības ministrs Andris Sprūds. Lai nodrošinātu zinātnisko kapacitāti un ar kosmosa jomu saistīto projektu attīstību Latvijā tikšanās laikā tika pārrunāta sadarbības veicināšana starp Aizsardzības ministriju un Ventspils Augstskolu Eiropas Savienības un NATO Zinātnes un tehnoloģiju organizācijas ( NATO Science and Technology Organization, NATO STO ) programmu ietvaros. Tāpat abas amatpersonas pārrunāja potenciālo sadarbību Nacionālo bruņo spēku karavīru apmācībā sakaru un komunikācijas jautājumos. Vienlaikus Andris Sprūds reģionālajā vizītes laikā apmeklēja Ventspili un Ventspils novadu, kur viesojās Ventspils valstspilsētas pašvaldības domē un tikās ar Ventspils pilsētas un Ventspils novada sadarbības teritorijas civilās aizsardzības komisijas pārstāvjiem. Foto: Aizsardzības ministrija
Autors Rota Rulle 29 apr., 2024
2024. gada 27. aprīlī norisinājās pirmais Ventspils Augstskolas studentu "Airsoft" turnīrs. Airsoft ir aizraujošs sporta veids. Tajā izmanto reālu šaujamieroču kopijas, kas munīcijas vietā izmanto plastmasas bumbiņas. Šo sporta veidu parasti spēlē komandās, sekojot organizatora veidotam scenārijam. Komanda sastāv no pieciem cilvēkiem. Reizē uz spēles laukuma atradās divas komandas, kas cīnījās savā starpā. Pirmās spēles tika spēlētas ar "karoga" jeb " Capture the flag " režīmu, kur katrai komandai teritorijas centrā atradās karogs, kurš jānogādā savā bāzē. Tā komanda, kas pirmā nogādātu karogu līdz bāzei, uzvar iegūstot trīs punktus. Ja dalībnieks nesot karogu tiek sašauts, tad karogs tiek nomests zemē un to tālāk var aiznest tikai dzīvs komandas biedrs. Vērts atzīmēt, ka tiklīdz kāds dalībnieks tika sašauts, tam bija jāpaceļ roka un jādod zīme jeb jāsaka, ka tas ir sašauts. Tādā veidā signalizējot, ka dalībnieks ir izstājies, lai pretinieku komanda lieki nešautu pa šo, jau izstājušos, dalībnieku. Katrs spēles ilgums bija divas minūtes. Ja karogs tika izkustināts, taču neaiznests līdz bāzei, tad tika piešķirts viens punkts komandai. Ja tika "izšauti" visi pretinieku komandas dalībnieki, tad arī tika piešķirts viens punkts. Savukārt, ja komanda paņemtu pretinieku komandas karogu, tad tā komanda zaudē vienu punktu. Ar šādu spēles režīmu tika izspēlētas tikai pāris spēles, jo spēles režīms kļuva balstīts principā tikai uz dalībnieku fiziskām spējām jeb spēju pēc iespējas ātrāk aizskriet un savākt karogu pat bieži neizmantojot ieroci. Tāpēc šo spēļu punkti netika skaitīti kopā. Lai panāktu pēc iespējas godīgāku spēli un punktu novērtējumu, kā arī lai tiktu aktīvi izmantoti ieroči, tika izveidots jauns režīms. Šajā spēles režīmā visa spēle balstījās uz šaušanu. Iegūtie punkti bija nošauto spēles dalībnieku skaita starpība. Tas ir - ja vienai komandai tika nošauts viens komandas biedrs, bet otrā četri, tad komanda kurā palika visvairāk dzīvo dalībnieku iegūst punktus kā starpību. Šajā gadījumā trīs punktus. Ja spēlēs rezultātā izveidojās vienāds nošauto dalībnieku skaits, tad neviena komanda neieguva punktu. Katra komanda bija izspēlējusi pret katru komandu, tādā veidā iegūstot godīgu rezultātu un vietu sadalīšanu. Dalībnieki reģistrējās iepriekš norādītā pieteikšanās anketā, norādot visu dalībnieku vārdus, uzvārdus un komandas nosaukumu. Kopā turnīrā piedalījās 35 cilvēki, jeb 7 pilnas komandas. Pirmo vietu turnīrā ar lielu punktu pārsvaru guva komanda ar nosaukumu "BA". Otro vietu turnīrā ar divu punktu pārsvaru no trešās vietas, ieguva komanda ar nosaukumu "If you shoot us you are g**". Trešo vietu turnīrā ieguva komanda ar nosaukumu "Pēdējā brīža komanda". Pasākuma galvenais organizators Igors Šaters atzīst, ka ļoti paveicās ar laikapstākļiem, tā kā spēles norisinājās ārā un daļēji iekštelpās. Laiks bija ļoti silts un spīdēja saule, kas nodrošināja ne tikai raitas spēles, bet arī labu garastāvokli visiem dalībniekiem. Liels paldies @windawaairsoft par uzņemšanu un perfektu turnīra novadīšanu. Visi turnīra dalībnieki bija emociju pilni. Šis aktīvās atpūtas spēles veids izraisīja milzīgu adrenalīna uzliesmojumu studentos, kas ir ļoti vajadzīgs studentu dzīvē, uzturot balansu starp mācībām un atpūtu. Paldies Studentu Padomei par doto atbalstu un Ventspils Augstkolas mārketinga daļai par sagādātajām balviņām. Kā arī paldies "Kreklu Bode" par ilgstošo sadarbību un sagādātajām dāvanu kartēm pirmās vietas ieguvējiem. Liels paldies arī Kultūras Centram par finansiālu atbalstu, lai pasākums varētu notikt.
Autors Rota Rulle 26 apr., 2024
No 7. līdz 9. maijam ikviens Ventspils Augstskolas students, pasniedzējs un darbinieks tiek laipni aicināts iepazīt dažādās kultūras, kuru pārstāvjus ik dienas sastopam augstskolas gaiteņos. Ārzemju studenti un pasniedzēji no 9 dažādām valstīm prezentēs savu kultūru un lauzīs mītus par Francijas, Ukrainas, Vācijas, Indijas, Nigērijas, Ganas, Brazīlijas, Spānijas un Meksikas kultūru īpatnībām. Pasākuma laikā studenti un pasniedzēji iepazīstinās ar savas valsts kultūru un tradīcijām, izklaidēs klausītājus un sniegs iespēju doties arī gastronomiskos ceļojumos, cienājot ar savas valsts tradicionālajiem ēdieniem un dzērieniem. PROGRAMMA 7. maijs Indija 15:05 -15:30 Nigērija 15:40 - 16:10 Brazīlija 16:15 - 17:00 8. maijs Gana 15:05 -15:30 Meksika 15:40 - 16:10 Spānija 16:15 - 17:00 9. maijs Ukraina 15:05 -15:30 Vācija 15:40 - 16:10 Francija 16:15 - 17:00 Tiekamies!
Autors Rota Rulle 25 apr., 2024
🎓Vai Tu meklē studiju programmu, kas mainīs tavu skatījumu uz izglītību un uzņēmējdarbību? 👨‍🎓 Vai Tu: 🔹 Aizraujies ar uzņēmējdarbību; 🔹 Vēlies nepārtraukti uzlabot savas prasmes un kompetences; 🔹 Esi mērķtiecīgs/-a; 🔹 Vēlies justies tā, ka tavam viedoklim ir nozīme un ietekme; 🔹 Gribi radīt vērtību apkārtējiem cilvēkiem; 🔹 Vēlies iegūt pilnvērtīgu CV jau studiju laikā. Business Academy ir jaunuzņēmumu vadības bakalaura programma angļu valodā, kas balstās uz inovatīvām Somijas studiju metodēm, kur uzmanība nav tikai uz grāmatām, lekcijām vai eksāmeniem, bet gan darbošanos praktiski un mācoties no jomas speciālistiem. Lai dotu tev ieskatu studiju programmas ikdienā, Business Academy rīko BOOTCAMP 2024 , kur 3 dienu laikā Ventspilī Tu varēsi piedzīvot praktisko izglītību, izjūtot, kā ir mācīties no realitātes. 3 dienu laikā Tu: 🔹 Mācīsies no nozares profesionāļiem; 🔹 Radīsi reālistiskus risinājumus; 🔹 Pieredzēsi, kā īstenot savu ideju; 🔹 Atklāsi savu potenciālu un radošumu; 🔹Paplašināsi un veidosi savu iespēju un sadarbības loku. Lai piedalītos nometnē, tev būs jāpiedalās arī Day0 atlases kārtā 18. Maijā Startup House Rīgā , kur gūsi ieskatu jaunuzņēmumos un Business Academy. 👉 Piesakies un parādi, ko tu spēj! https://bit.ly/babootcamp2024 📅 KAD - 14. - 16. JŪNIJS 📍 KUR - Ventspils Augstskola 💰BEZ MAKSAS! 📝PAPILDUS INFO - https://businessacademy.lv/en/bootcamp-2024/
Autors Rota Rulle 25 apr., 2024
10. aprīlī aizvadījām Karjeras dienu 2024, kur dienas pirmajā daļā 59 “ēnas” kopā ar studentiem devās uz lekcijām sev interesējošā studiju programmā, iepazina pasniedzējus, studentus, augstskolas telpas un piedāvātās iespējas. Dienas otrajā pusē gan esošajiem, gan topošajiem studentiem bija iespēja iepazīt uzņēmumus, to darbības sfēras, aprunāties ar pārstāvjiem un, iespējams, atrast prakses vai pat darba vietu. Lielu paldies vēlamies teikt AE Partner, Acolad, Tilti Multilingual - Tulkošanas birojs Rīgā, Ventspils valstspilsētas pašvaldības domei, Bucher Municipal Latvia, Digi Media, Accenture, TestDevLab, VK Tranzīts un HansaMatrix par ieguldījumu VeA karjeras dienas īstenošanā! 
Citas ziņas
Share by: