Blog Layout

Viens no mums: rektors Andris Vaivads

maijs 19, 2023

Šī gada 3. aprīlī Ventspils Augstskolā darbu sāka jaunais rektors – profesors Andris Vaivads. Uzsākot rektora amata pienākumu pildīšanu, profesors Andris Vaivads komentēja: “Man ir liels prieks sākt darbu Ventspils Augstskolā, piedalīties augstskolas stiprināšanā un attīstīšanā, caur to arī veicinot Ventspils, kā studentiem draudzīgas pilsētas, tālāku veidošanu.'' Ir pagājis vairāk nekā mēnesis, kopš profesors pilda Ventspils Augstskolas (VeA) rektora amata pienākumus. Andris Vaivads pavadījis intensīvu laiku iepazīstot VeA darbiniekus, studentus, piedaloties sanāksmēs un apgūstot lielu apjomu jaunas informācijas. Vairāk par rektoru un viņa ikdienu jaunajā amatā lasāms intervijā. 


Pastāstiet mazliet par sevi!


Esmu dzimis Rīgā un uzaudzis Salaspilī, vietā, kur tajā laikā atradās daudz zinātniskie institūti. Abi mani vecāki strādāja zinātniskajos institūtos un nav brīnums, ka kļuvu par zinātnieku. Vidusskolu un augstskolu esmu absolvējis Rīgā. Studēju Latvijas Universitātē “fizmatos” un absolvēju to 1992. gadā. Tad devos uz Zviedriju, lai izstrādātu doktora darbu kosmosa fizikā, par ko nekādu priekšzināšanu tajā brīdī man nebija. Doktora darba izstrādes procesā kosmosa fizika man ļoti iepatikās un tā es paliku strādāt kosmosa fizikas jomā. Pāris gadus pavadīju Vācijā, bet pēc tam atgriezos atpakaļ Zviedrijā, kur nostrādāju 20 gadus Zviedrijas Kosmosa fizikas institūtā kā kosmosa fizikas pētnieks un pēdējos četrus gadus Stokholmas Karaliskajā Tehnoloģiju institūtā.


Kādi bija Jūsu amata pienākumi Stokholmas Karaliskajā Tehnoloģiju institūtā? 


2019. gadā kļuvu par profesoru un pēc tam arī sāku vadīt Kosmosa un plazmas fizikas nodaļu. Nodaļā ir vairāk nekā 20 darbinieku, kas nodarbojas ar datu analīzi no dažādiem kosmosa pavadoņiem, zondēm, raķetēm un teleskopiem, kā arī būvē instrumentus kosmosa pavadoņiem, zondēm un raķetēm. Vēl nodaļā darbojas zinātnieki, kas strādā ar plazmas fizikas modelēšanu tokamakos, kā arī eksotiskiem plazmas stāvokļiem. Paralēli visi nodaļas darbinieki arī pasniedz lekcijas Karaliskā Tehnoloģiju institūta studentiem, vada bakalaura un maģistra darbus. Nodaļu vadīju gandrīz četrus gadus, līdz uzsāku rektora amata pienākumu pildīšanu Ventspils Augstskolā. 


Kad un kā iesākās Jūsu sadarbība ar VeA?


Savā laikā Valdis Avotiņš (tolaik Ventspils Augstskolas Inženierzinātņu institūta “Ventspils Starptautiskais Radioastronomijas Centrs” (IZI VSRC) direktors) ir mani uzaicinājis piedalīties vairākās BAASP (Baltic Applied Astroinformatics and Space data Processing) konferencēs, ko organizēja IZI VSRC, un te redzētais un iepazītais man vienmēr ir licies ļoti interesants. Pats strādāju kosmosa fizikā ar “in situ” datiem. “In situ” nozīmē, ka kosmosa plazma procesi tiek analizēti uz vietas kosmosā ar dažādiem instrumentiem. Savukārt, Irbenes radioantenas var novērot plazmas procesus attālināti, gan Saules atmosfērā gan tālāk visumā. Eksperimentālās metodes ir dažādas, taču fizikālie procesi, ko mēģina saprast var būt ļoti līdzīgi. Piemērs tam ir visa tukšā telpa starp planētām Saules sistēmā, kas ir piepildīta ar plazmu. Tās galvenais avots ir pati Saule, tās karstā atmosfēra izplešas un rada Saules vēju, kas piepilda visu Saules sistēmu. Esmu sadarbojies arī ar VeA vadošo pētnieku Artūru Vrubļevski, lai analizētu saules vēja iespējamos avotus. 


Kāpēc nolēmāt mainīt darba vidi, valsti un pieņemt VeA rektora amata pozīciju? 


Tas bija vairāku faktoru kopums. Varētu teikt tā, “mazliet traks” lēmums. Pie šādiem lieliem lēmumiem nevar izrēķināt pareizās vai nepareizās atbildes, bet ir jāpaļaujas uz intuīciju. 


Kāds ir bijis pirmais posms rektora amatā? 


Pirmais mēnesis VeA paskrējis ļoti ātri. Uzdevumu dažādības ziņā tāds mēnesis manā karjerā vēl nebija bijis. Reizēm ir sajūta, ka “galva plīst pušu” no visas jaunās informācijas, ko jācenšas apgūt pēc iespējas ātrāk. Protams, dažādība sevī ietver to, ka ir ne vien labās lietas, bet jārisina arī problēmsituācijas. Skatoties uz visu, mans kopīgais iespaids ir ļoti pozitīvs. Darba vidē kolēģi ir pats svarīgākais faktors un VeA esmu sastapis ļoti daudz motivētu un spējīgu darbinieku visās struktūrvienībās, esmu patīkami pārsteigts. Augstskolā pats svarīgākais ir studenti un tie studenti, ko esmu paspējis sastapt, ir ļoti aktīvi un motivēti un var redzēt, ka VeA viņiem ir kā mājas. Ideju daudzums viņu galvās ir milzīgs.


Kādi ir Jūsu plāni saistībā ar VeA attīstību, kādu to redzat pēc 3 gadiem? 


VeA ir laba stratēģija ar mērķiem studijās, zinātnē, pārvaldē un mūžizglītībā. Šī stratēģija šobrīd tiek atjaunota, balstoties uz pieprasījuma no Izglītības ministrijas. Taču stratēģija ir tikai dokuments, grūtākais jautājums, kā šos mērķus realizēt un panākt dzīvē. Tas ir komandas darbs, un par savu galveno uzdevumu uzskatu šīs komandas saturēšanu un organizēšanu, lai mēs visi strādājam kā komanda. Šis komandas darbs nedrīkst arī nonākt pretrunās ar akadēmiskās brīvības vērtībām. Viens mēnesis ir mazs laiks, tā kā joprojām vairāk mēģinu saprast un iepazīt VeA, lai nebūtu sasteigti lēmumi.


Vai Jums ir dzīves moto vai kādi principi, pēc kuriem dzīvē vadāties? 


Grūti uzreiz nodefinēt, bet ikdienā vados pēc principa, ja kaut ko daru, tad izdaru pēc labākās sirdsapziņas un cenšos nedarīt otram to, ko negribas, lai pašam dara.


Ko Jūs vēlētos novēlēt VeA studentiem un darbiniekiem?


Novēlu nezaudēt motivāciju. Motivācija cilvēkos ir dota no dabas, bet ikdienas problēmsituācijas to mēģina iedragāt un samazināt. Novēlu šo motivāciju noturēt un nepazaudēt, jo tā mēs kopā vieglāk tiksim galā ar visām problēmām gan tagad, gan nākotnē.


Dalīties ar ziņu

Citi jaunumi

Autors Rota Rulle 26 apr., 2024
No 7. līdz 9. maijam ikviens Ventspils Augstskolas students, pasniedzējs un darbinieks tiek laipni aicināts iepazīt dažādās kultūras, kuru pārstāvjus ik dienas sastopam augstskolas gaiteņos. Ārzemju studenti un pasniedzēji no 9 dažādām valstīm prezentēs savu kultūru un lauzīs mītus par Francijas, Ukrainas, Vācijas, Indijas, Nigērijas, Ganas, Brazīlijas, Spānijas un Meksikas kultūru īpatnībām. Pasākuma laikā studenti un pasniedzēji iepazīstinās ar savas valsts kultūru un tradīcijām, izklaidēs klausītājus un sniegs iespēju doties arī gastronomiskos ceļojumos, cienājot ar savas valsts tradicionālajiem ēdieniem un dzērieniem. PROGRAMMA 7. maijs Indija 15:05 -15:30 Nigērija 15:40 - 16:10 Brazīlija 16:15 - 17:00 8. maijs Gana 15:05 -15:30 Meksika 15:40 - 16:10 Spānija 16:15 - 17:00 9. maijs Ukraina 15:05 -15:30 Vācija 15:40 - 16:10 Francija 16:15 - 17:00 Tiekamies!
Autors Rota Rulle 25 apr., 2024
🎓Vai Tu meklē studiju programmu, kas mainīs tavu skatījumu uz izglītību un uzņēmējdarbību? 👨‍🎓 Vai Tu: 🔹 Aizraujies ar uzņēmējdarbību; 🔹 Vēlies nepārtraukti uzlabot savas prasmes un kompetences; 🔹 Esi mērķtiecīgs/-a; 🔹 Vēlies justies tā, ka tavam viedoklim ir nozīme un ietekme; 🔹 Gribi radīt vērtību apkārtējiem cilvēkiem; 🔹 Vēlies iegūt pilnvērtīgu CV jau studiju laikā. Business Academy ir jaunuzņēmumu vadības bakalaura programma angļu valodā, kas balstās uz inovatīvām Somijas studiju metodēm, kur uzmanība nav tikai uz grāmatām, lekcijām vai eksāmeniem, bet gan darbošanos praktiski un mācoties no jomas speciālistiem. Lai dotu tev ieskatu studiju programmas ikdienā, Business Academy rīko BOOTCAMP 2024 , kur 3 dienu laikā Ventspilī Tu varēsi piedzīvot praktisko izglītību, izjūtot, kā ir mācīties no realitātes. 3 dienu laikā Tu: 🔹 Mācīsies no nozares profesionāļiem; 🔹 Radīsi reālistiskus risinājumus; 🔹 Pieredzēsi, kā īstenot savu ideju; 🔹 Atklāsi savu potenciālu un radošumu; 🔹Paplašināsi un veidosi savu iespēju un sadarbības loku. Lai piedalītos nometnē, tev būs jāpiedalās arī Day0 atlases kārtā 18. Maijā Startup House Rīgā , kur gūsi ieskatu jaunuzņēmumos un Business Academy. 👉 Piesakies un parādi, ko tu spēj! https://bit.ly/babootcamp2024 📅 KAD - 14. - 16. JŪNIJS 📍 KUR - Ventspils Augstskola 💰BEZ MAKSAS! 📝PAPILDUS INFO - https://businessacademy.lv/en/bootcamp-2024/
Autors Rota Rulle 25 apr., 2024
10. aprīlī aizvadījām Karjeras dienu 2024, kur dienas pirmajā daļā 59 “ēnas” kopā ar studentiem devās uz lekcijām sev interesējošā studiju programmā, iepazina pasniedzējus, studentus, augstskolas telpas un piedāvātās iespējas. Dienas otrajā pusē gan esošajiem, gan topošajiem studentiem bija iespēja iepazīt uzņēmumus, to darbības sfēras, aprunāties ar pārstāvjiem un, iespējams, atrast prakses vai pat darba vietu. Lielu paldies vēlamies teikt AE Partner, Acolad, Tilti Multilingual - Tulkošanas birojs Rīgā, Ventspils valstspilsētas pašvaldības domei, Bucher Municipal Latvia, Digi Media, Accenture, TestDevLab, VK Tranzīts un HansaMatrix par ieguldījumu VeA karjeras dienas īstenošanā! 
Autors Rota Rulle 24 apr., 2024
Ventspils Augstskolas (VeA) vide ir multikulturāla, tādēļ gaiteņos vari satikt studentu arī no Ganas, kā, piemēram, Ronnie. Viņš ir bakalaura studiju programmas "Starpkultūru komunikācija" otrā kursa students un ir ļoti apmierināts ar savu izvēli, jo augstskolā ir interesanti kursi, draudzīgi pasniedzēji un izpalīdzīgs personāls, kas steidzīgi spēj risināt studentu jautājumus. Pastāsti mums mazliet par sevi. Mans vārds ir Ronnie Kofi Nyarko un esmu no Ganas. Vidējo izglītību ieguvu Akras akadēmijā galvaspilsētā. Savulaik biju aktīvs futbolists, taču pēc tam, kad man nācās pārtraukt spēlēt, nolēmu pievērsties mūzikas karjerai un izglītībai. Tagad es studēju VeA bakalaura studiju programmā "Starpkultūru komunikācija". Kā tu izlēmi doties uz Latviju un Ventspili? Kāpēc izvēlējies šo studiju programmu? Par augstskolu uzzināju no drauga, kurš šeit pabeidza maģistrantūru. No viņa dzirdēju daudz labas atsauksmes par augstskolu, runājot par vidi, pieejamām studiju maksām un to, ka studenti un pasniedzēji ir ļoti draudzīgi viens pret otru, tādēļ izvēlējos studēt šeit, nevis doties uz ASV. Nākotnē es vēlos satikt cilvēkus no dažādām kultūrām un tas būs iespējams vairāk mācoties komunikāciju un arī citas valodas. Kādi ir tavi līdzšinējie iespaidi par Latviju? Mani pārsteidza mierīgā, tīrā un skaistā vide Ventspilī un tās apkārtnē, kā arī biju pārsteigts, cik draudzīgs ir VeA personāls. Biju dzirdējis, ka latvieši nav pārāk draudzīgi, taču šeit pieredzēju pilnīgi pretējo. Pastāsti nedaudz par savu studiju procesu. Man patīk kursi, kā arī pasniedzēji ir ļoti jauki. Ir nedaudz izaicinoši apgūt jaunās valodas - krievu un latviešu valodu. Tāpat neesmu pieradis pie šeit pastāvošās sistēmas, bet domāju, ka noteikti veiksmīgi pielāgošos un nākamajā semestrī man veiksies daudz labāk. Mani mīļākie kursi ir Starpkultūru komunikācija, Organizatoriskā uzvedība un Komunikācijas teorijas. Kas tev visvairāk patīk Ventspilī un VeA? Ventspils ir skaista vieta un VeA man patīk. Studentu vajadzības tiek ātri atrisinātas un visi vienmēr ir gatavi palīdzēt, ja nepieciešams. Viss ir vienā ēkā - dienesta viesnīca, lekciju telpas, atpūtas telpa un mums nav jāsaskaras ar sliktiem laikapstākļiem. Ko tu novēlētu ikvienam, kurš vēl tikai domā par pieteikšanos studijām VeA? Novēlu, lai viņi nepārdomā un nāk studēt VeA, jo šī ir vislabākā vieta. Es nevaru vien sagaidīt, kad viņi piedzīvos to, ko piedzīvoju es kā students.
Autors Rota Rulle 23 apr., 2024
2024. gada 9. maijā plkst. 10.00 Ventspils Augstskolā (Ventspilī, Inženieru ielā 101, B4 auditorijā) Rēzeknes Tehnoloģiju Akadēmijas, Ventspils Augstskolas un Vidzemes Augstskolas promocijas padomes “Ekonomika un uzņēmējdarbība” atklātā sēdē Diāna Līduma aizstāvēs promocijas darbu “Komandas darbs ražošanas uzņēmumos Latvijā” (“Teamwork in manufacturing companies in Latvia” - angļu valodā) zinātnes doktora grāda – zinātnes doktors (Ph.D) sociālajās zinātnēs – iegūšanai. Promocijas darba zinātniskā vadītāja Dr. sc. administr., profesore Inese Lūsēna-Ezera. Promocijas darba recenzenti: - Dr. oec. Iluta Arbidāne, Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmija, Latvija; - Dr.hab.oec. Baiba Rivža, Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitāte, Latvija; - Ph.D. Jurgita Raudeliūniene, Viļņas Ģedimina tehniskā universitāte (Vilnius Gediminas Technical University), Lietuva. Ar promocijas darbu var iepazīties Ventspils Augstskolas bibliotēkā, Inženieru ielā 101, Ventspilī un www.venta.lv/zinatne/promocija
Autors Rota Rulle 22 apr., 2024
Valsts pētījumu programmas “Izglītība” (VPP “Izglītība”) projekta “Pierādījumos balstītu risinājumu izstrāde pieaugušo efektīvai profesionālās kompetences pilnveidei un tās rezultātu pārneses uz praksi novērtēšanai Latvijā” (projekta Nr. VPP-IZM-Izglītība-2023/4-0001) vadošās pētnieces Dr. paed. Sanita Baranova (Latvijas Universitāte), Dr. sc. administr. Inese Lūsēna-Ezera (RTU Liepāja), Dr. sc. administr. Una Libkovska (Ventspils Augstskola), Dr. sc. administr. Liene Resele (Ventspils Augstskola) 2024. gada 8. un 9. aprīlī piedalījās Izglītības un zinātnes ministrijas sadarbībā ar Eiropas Komisijas Joint Research Centre Learning Lab organizētajā seminārā par kontrafaktuālo ietekmes novērtējumu izmantošanu efektīvākai politikas plānošanai un izvērtēšanai ( Tailored training on Counterfactual Impact Evaluation of education policies ). Learning Lab darbības būtība ir veicināt izglītības politikas novērtēšanas prakses kultūru Eiropas Savienībā, lai stiprinātu dalībvalstu spēju izstrādāt pierādījumos un pētījumos balstītu politiku, kā arī novērtētu ieviestās izglītības politikas rezultātus. Learning Lab atbalsta politikas veidotājus un vērtētājus ar zināšanām, instrumentiem, metodēm un resursiem efektīvai izglītības politikas ietekmes novērtēšanai, ņemot vērā valsts, reģionālās un vietējās kopienas vajadzības, kā arī veicina uz pierādījumiem balstītu pieeju izglītības politikas izstrādei un īstenošanai. Seminārā piedalījās politikas plānotāji, īstenotāji un datu analītiķi no dažādām valsts iestādēm, kā arī pētnieki no augstskolām. Semināra mērķis bija veicināt dalībnieku izpratnes pilnveidi par dažādām metodēm izglītības politikas efektivitātes un ietekmes novērtēšanā, pētījumos balstītu pierādījumu izmantošanā, lai nodrošinātu ieguldījumu kvalitatīvā izglītībā. Ļoti noderīgi, ka pētījumu metodes tika raksturotas saistībā ar konkrētiem gadījumiem, iekļaujot arī pētījumu piemērus par Latvijas izglītības sistēmas jautājumiem. Semināra dalībniekiem pilnveidoto izpratni par pētījumu metodoloģiju bija iespējams nostiprināt diskusijās un grupu darbā par pieaugušo mācību ietekmes novērtējumu Latvijā. Semināra noslēgumā RTU Liepāja profesore Inese Lūsēna-Ezera atzina, ka, “lai arī mācību galvenā mērķauditorija bija izglītības politikas plānotāji, tomēr arī pētnieki guva vērtīgas atziņas par metodoloģiski dažādām pieejām kontrafaktuālo ietekmes novērtējumu izmantošanai efektīvākai izglītības politikas plānošanai un izvērtēšanai. Seminārā tika uzsvērta gan datu kvalitātes, gan indikatoru nozīme politikas ietekmes izvērtēšanai, īpaši akcentējot indikatoru noteikšanu jau sākotnējā posmā – izglītības reformu plānošanas procesā. Liela uzmanība tika pievērsta arī jēdzieniem cēloņsakarības ( causality) un korelācijas ( correlation ) politikas efektivitātes izvērtēšanas kontekstā”.  Seminārā par izglītības politikas efektivitātes un ietekmes novērtēšanas pieejām un metodēm gūtā pieredze VPP “Izglītība” projekta “Pierādījumos balstītu risinājumu izstrāde pieaugušo efektīvai profesionālās kompetences pilnveidei un tās rezultātu pārneses uz praksi novērtēšanai Latvijā” komandā ir apspriesta pētnieku grupās un metodoloģijas piemēri būs noderīgi padziļinātai analīzei, plānojot VPP projekta empīriskā pētījuma posmu.
Citas ziņas
Share by: