Eiropas zinātnieku nakts (NIGHTLV 2018-2019)

PROJEKTS

Eiropas Zinātnieku nakts (NIGHTLV-2018-2019)

Projekta nosaukums:  Eiropas Zinātnieku nakts 2018-2019 (European Researchers Night in Latvia 2018-2019)


Akronīms: NIGHTLV-2018-2019


Identifikācijas nr. H2020-MSCA-NIGHT-2018,


Līguma Nr. 819129


Izpildes termiņš: 01.05.2018.-31.12.2019.


Finansējums: 12,775 EUR


 75% Eiropas Savienības pētniecības un inovāciju programmas Apvārsnis 2020 Marijas Sklodovskas-Kirī aktivitātes projekta līdzekļi EUR 9581.25

25% Valsts finansējums EUR 3193.75


Projekta Partneri:

 

  • Valsts izglītības attīstības aģentūra;
  • Latvijas Universitāte;
  • Rīgas Stradiņa Universitāte;
  • Latvijas Lauksaimniecības Universitāte;
  • Daugavpils Universitāte;
  • Vidzemes Augstskola;
  • Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmija;
  • Liepājas Universitāte;
  • Latvijas Organiskās sintēzes institūts;
  • Latvijas Valsts Koksnes Ķīmijas institūts;
  • Elektronikas un datorzinātņu institūts;
  • Latvijas biomedicīnas pētījumu un studiju centrs;
  • Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskais institūts "BIOR"


Projekta mērķis ir veicināt sabiedrības, īpaši jauniešu, interesi un informētību par zinātni un zinātnieka profesiju, iepazīstināt sabiedrību ar dažādu zinātnes jomu ietekmi uz ikdienas dzīvi, kā arī nodrošināt iespēju iepazīt zinātnieku darbību un darba vidi klātienē. Projekta izpildes ietvaros tiks organizēta virkne interaktīvu un izglītojošu aktivitāšu Rīgā un vairākās citās Latvijas pilsētās, tostarp Ventspilī. Ventspilī tiks izstrādāti sekojoši stendi:


Sirds vārstuļu audu segmentācija


Audu un citu bioloģisku paraugu pētījumiem nepieciešama iekārta, kur iespējams ievietot pētāmo paraugu, kas no vienas puses (apakšas) tiek izgaismots un no augšas tiek novērots bojāto audu apgabalus. VTPC ir izstrādājis algoritmus, kas spēj automātiski noteikt veselo un bojāto audu apgabalu attiecību. Šādā veidā iespējams ar nelieliem resursiem iegūt augstas izšķirtspējas attēlus (4k), kas ļauj pētīt un vizuāli novērtēt dažādas parauga īpašības.


Lietotāja saskarne, izmantojot RealSense ™ kameru (pielietojums medicīnā)


VTPC strādā pie sistēmas, lai atvieglotu mediķu darbu dziļo elektrodu implantēšanai epilepsijas slimniekiem pirmsoperācijas fāzē. Tā kā elektrodus jānovieto trīsdimensionālā telpā, ierastās saskarnes (klaviatūra un pele) nav optimizētas šādam uzdevumam. Kontrolei tiek izmantota RealSense™ kamera, kura atpazīst rokas žestu un koordinātes trīsdimensiju telpā un savieno to ar virtuālās realitātes galvas modeli. Stendā iespējams iejusties mediķa ādā un galvas modelī pozicionēt elektrodu adatu.


Cilvēka ekstremitāšu 3D skenēšanas rezultātu apstrādes metodes ortozes izveidei


Trīsdimensiju objektu drukāšana ir attīstījusies līdz pakāpei, kad iespējams objektus izdrukāt jau ar industriālu kvalitāti gan precizitātes gan stiprības ziņā. Sadarbībā ar WIDE software (Baltic3D), VTPC izstrādā automatizētu sistēmu, lai palīdzētu ortopēdu darba atvieglošanā. Šādu 3D modeļu veidošanā nepieciešams ieguldīt gan mediķa zināšanas, gan arī modelētāja spējas kā arī režģu apstrādes algoritmus. Režģu kvalitātes noteikšanu un pamatapstrādes fāzes iespējams automatizēt, tādējādi dodot darbiniekiem strādāt pie augstākas pievienotās vērtības uzdevumiem.


Cilvēka ekstremitāšu atpazīšanas tehnoloģija;


Stendā tiek demonstrēts cilvēka auguma un ekstremitāšu atpazīšanas tehnoloģija, ko plaši pielieto datorredzes industrijā (datorspēles, drošība, tālaprūpe). Apmeklētāji interaktīvi reālā laikā var sekot līdz algoritmu darbībai, izmantojot uzstādīto kameru.


Robotsuns


Izmantojot internetā nopērkamus komplektus ir iespējams viegli izveidot interesantus mākslīgā intelekta projektus. Apmeklētāji varēs redzēt kā, apvienojot vairākus gatavus risinājumus, ir iespējams izveidot rotaļlietu bērniem, kas balstās uz jaunākām datorredzes un robotikas tehnoloģijām.


Lora sensora stends;


LoRaWAN ir jauna un strauji augoša tehnoloģija, ko izmanto IoT risinājumos dažādu sensoru datu nolasei. Izveidojot datu savākšanas sistēmu iespējams interaktīvi sekot līdz izmaiņām un notikumiem apkārtējā vidē, radot priekštatu par viedo monitoringa risinājumu principu. VTPC zinātniskais personāls sadarbībā ar Ventspils Digitālo centru veic dažādu sensoru izstrādi un aprobāciju tālaprūpē.Gūt priekšstatu par viedo monitoringa risinājumu principu un uzzināt par dažādu sensoru izstrādi un aprobāciju tālaprūpē;


Mākslīgā intelekta gleznotājs;


 Datori spēj ne tikai nodarboties ar tehniskām un monotonām darbībām, bet arī gleznot. Šajā interaktīvajā stendā apmeklētāji, izmantojot skārienjūtīgu ekrānu var likt mākslīgā intelekta algoritmam veidot mākslinieciskus elementus, kuri izskatās kā reālistiskas gleznas. Stendā arī varēs aplūkot, kā mūsdienu mākslīgā intelekta algoritmi spēj veidot reālistiskas fotogrāfijas no skices.Izzināt, kā, izmantojot mākslīgā intelekta algoritmu, var veidot mākslinieciskus elementus, kuri izskatās kā reālistiskas gleznas;


Share by: