RT-16 S-joslas augšup un lejupsaites radio komunikāciju bloku izveide satelītu telemetrijas, sekošanas un vadības pakalpojumu nodrošināšanai (PECS RTGS)

PROJEKTS

RT-16 S-joslas augšup un lejupsaites radio komunikāciju bloku izveide satelītu telemetrijas, sekošanas un vadības pakalpojumu nodrošināšanai (PECS RTGS)

Projekta nosaukums: “RT-16 S-joslas augšup un lejupsaites radio komunikāciju bloku izveide satelītu telemetrijas, sekošanas un vadības pakalpojumu nodrošināšanai”/ Angļu val. “Establishing RT-16 S-band uplink and downlink RF to IF chain for TT&C service”

Projekta Nr.: 4000131327/20/NL/SC

Projekta akronīms: RTGS

Programma: Eiropas Kosmosa aģentūras “Eiropas Sadarbības valstu plāns” (Programme for European Cooperating States, PECS) programma

Projekta iesniedzējs: Ventspils Augstskola, Inženierzinātņu institūts „Ventspils Starptautiskais radioastronomijas centrs” (VeA IZI VSRC)

Projekta zinātniskais vadītājs: elektronikas inženieris Mārcis Donerblics

Projekta realizēšanas periods: No 2020. gada 1. jūlija vai no līguma parakstīšanas datuma līdz 2021. gada 31.oktobrim. (16 mēneši, 2 atskaites periodi)

Projekta īss kvalitatīvais apraksts un mērķis:
Projekta mērķis ir uzsākt radioteleskopa RT-16 pielāgošanu duālam pielietojumam: gan radio astronomijai, gan satelītkomunikācijām, paaugstināt VeA IZI VSRC ekspertu kompetenci un konkurētspēju kosmosa tehnoloģiju industrijā, kā arī nostiprināt sadarbību ar pieredzes bagātu kosmosa industrijas pārstāvi – Zviedrijas Kosmosa korporāciju (Swedish Space Corporation, SSC).

Projektā ir paredzēts izstrādāt unikāli RT-16 radioteleskopam piemērotu raiduztverošo aparatūru: S-/X- frekvenču joslu apstarotāju, kriogēni dzesējamu S-joslas uztvērēju, radiokomunikācijām piemērotu S-joslas raidītāju, kā arī frekvenču augšup un lejuppārveidošanas bloku. Tāpat paredzēts veikt šīs aparatūras darbības pārbaudi darba vidē, izmēģinot reālu kosmosa misiju atbalstu.

Aprīkojot RT-16 radioteleskopu ar šādu aparatūru, ir iespējams to pielāgot duālam pielietojumam - gan radioastronomijai, gan satelītkomunikācijām, tādējādi iedibinot jaunu VeA IZI VSRC attīstības virzienu un stiprinot Latvijas kosmosa tehnoloģiju industriju, kā arī veicināt VeA IZI VSRC un Latvijas sadarbību ar Eiropas Kosmosa Aģentūru.

Projekta finansējums: 199 053.00 EUR, ko veido
• Ventspils Augstskolas daļa: 166 181.00 EUR
• Ziedrijas Kosmosa korporācijas (Swedish Space Corporation, SSC) daļa:32 872.00 EUR

Projekta zina.vadītājs – Mārcis Donerblics, marcis.donerblics@venta.lv
Projekta vadītāja adm.jautājumos – Ieva Kozlova, ieva.kozlova@venta.lv

Projekta aktualitātes

Autors Reinis Hartmanis 20 apr., 2021
Ventspils Augstskolas Inženierzinātņu institūta “Ventspils Starptautiskais Radio Astronomijas Centrs” (VSRC) un Zviedrijas Kosmosa korporācijas (Swedish Space Corporation, SSC) īstenotā projekta “RT-16 S-joslas augšup un lejupsaites radio komunikāciju bloku izveide satelītu telemetrijas, sekošanas un vadības pakalpojumu nodrošināšanai” (Establishing RT-16 S-band uplink and downlink RF to IF chain for TT&C service, RTGS) zinātniskais vadītājs Mārcis Donerblics piedalījās LIAA organizētajā “Deep Tech Atelier” konferencē, kas norisinājās no 14.-16. aprīlim, prezentējot projekta aktuālos rezultātus un daloties pieredzē sadarbojoties ar Eiropas Kosmosa Aģentūru (EKA). Tā ir starptautiska uz tehnoloģijām un uzņēmējdarbību vērsta konference, kurā šogad viena no vertikālēm tika veltīta Kosmosa Tehnoloģijām (Space Tech), vienlaikus šī konference svinīgi atzīmēja noslēgumu Latvijas dalībai EKA Sadarbības valsts plāna (ESA PECS) programmā, iezīmējot šīs programmas dalības laikā (2015. – 2020. gads) gūtos panākumus un jaunās iespējas, ko paver EKA asociētas biedra balsts statuss. Vairāk informācijas par konferenci: https://deeptechatelier.com/ Projekta Nr. 4000131327/20/NL/SC kopējās apstiprinātās izmaksas ir 199 053.00 EUR (VeA daļa: 166 181.00 EUR, SSC daļa:32 872.00 EUR), ko finansē LR Izglītības un Zinātnes ministrija Eiropas Kosmosa aģentūras programmas “Eiropas Sadarbības valstu plāns” ietvaros. Plānotais projekta ilgums ir 16 mēneši (07.2020.-11.2021.).
Autors Reinis Hartmanis 30 jūl., 2020
Ventspils Augstskolas Inženierzinātņu institūts Ventspils Starptautiskais radioastronomijas centrs (VeA IZI VSRC) kā vadošais partneris un Zviedrijas Kosmosa korporācija (Swedish Space Corporation, SSC) kā projekta sadarbības partneris 2020. gada jūlijā ir uzsācis īstenot Eiropas Kosmosa aģentūras PECS (Programme for European Cooperating States) programmas projektu “RT-16 S-joslas augšup un lejupsaites radio komunikāciju bloku izveide satelītu telemetrijas, sekošanas un vadības pakalpojumu nodrošināšanai” (“Establishing RT-16 S-band uplink and downlink RF to IF chain for TT&C service”). Projekta kopējās apstiprinātās izmaksas ir 199 053.00 EUR (VeA daļa: 166 181.00 EUR, SSC daļa:32 872.00 EUR), ko finansē LR Izglītības un Zinātnes ministrija Eiropas Kosmosa aģentūras programmas “Eiropas Sadarbības valstu plāns” ietvaros. Plānotais projekta ilgums ir 16 mēneši (07.2020.-11.2021.). VeA IZI VSRC sadarbībā ar Eiropas Kosmosa aģentūru (EKA) 2018./2019. gadā veica iespēju izpētes projektu (EKA līguma numurs 4000124380/18/NL/SC) par radioteleskopa RT-16 pielāgošanu kosmisko aparātu sakaru nodrošināšanai. Šī projekta rezultātā tika secināts, ka Ventspils Augstskolas inženierzinātņu institūta “Ventspils Starptautiskais Radioastronomijas Centrs” radioteleskopu antenas ir iespējams pielāgot satelītu telemetrijas, sekošanas un vadības pakalpojumiem EKA, citu kosmosa aģentūru vai privātā sektora misiju atbalstam, it īpaši S- un X- frekvenču joslās, taču, lai to panāktu, ir nepieciešams, cita starpā, izstrādāt šīm frekvenču joslām atbilstošu un VSRC antenām piemērotu radiofrekvenču (RF) – starpfrekvenču (IF) aparatūras ķēdi, kā arī izveidot sadarbību ar jau esošu globālu šāda tipa pakalpojumu sniedzēju. Lai turpinātu iekļaušanos kosmosa industrijā, rastu iespēju atbalstīt EKA un citu institūciju zinātniskās misijas, tādējādi iedibinot jaunu VeA IZI VSRC darbības virzienu, kā arī paaugstinātu VSRC inženiertehnisko ekspertu kompetenci un konkurētspēju minētajā industrijā, Ventspils Augstskola šā gada sākumā noslēdza sadarbības līgumu ar SSC – globāli lielākā Zemes bāzes staciju tīkla pārvaldnieku, un šī sadarbība jau šobrīd ir vainagojusies ar RTGS projektu, kas ir pirmais solis ceļā uz VeA IZI VSRC radioteleskopu antenu iesaisti satelītu telemetrijas, sekošanas un vadības (Telemetry, Traction and Command, TT&C) pakalpojumu sniegšanā. Šajā projektā paredzēts, ka VeA IZI VSRC eksperti atbilstoši SSC tehniskajām prasībām izstrādās RT-16 radioteleskopam piemērotu S-/X- frekvenču joslu apstarotāju, kriogēni dzesējamu S-joslas uztvērēju, satelītkomunikācijām piemērotu S-joslas raidītāju, kā arī frekvenču augšup un lejuppārveidošanas bloku, kas būs sākums VSRC un SSC sadarbībai un iespējai piedāvāt kopīgus TT&C pakalpojumus, tāpat attīstot VeA IZI VSRC un Latvijas sadarbību ar Eiropas Kosmosa aģentūru un demonstrējot, kā iespējams izmantot PECS programmu kā atspēriena soli turpmākai sadarbībai ar EKA jau asociētas dalībvalsts statusā.
Share by: