Attālinātās medicīnas un tālaprūpes bezvadu sensoru sistēmas komercializācija

PROJEKTS

Attālinātās medicīnas un tālaprūpes bezvadu sensoru sistēmas komercializācija

“Attālinātās medicīnas un tālaprūpes bezvadu sensoru sistēmas komercializācija”


Projekts tiek ieviests darbības programmas „Izaugsme un nodarbinātība” 1.2.1. specifiskā atbalsta mērķa „Palielināt privātā sektora investīcijas P&A” 1.2.1.2. pasākuma „Atbalsts tehnoloģiju pārneses sistēmas pilnveidošanai” ” ietvaros


Projekta nosaukums: “Attālinātās medicīnas un tālaprūpes bezvadu sensoru sistēmas komercializācija”/ Angļu val. “Commercialization of wireless sensor system for remote healthcare and assisted living”


Projekta Nr.: KC-PI-2017/101


Projekta iesniedzējs: “Ventspils Augstskola”


Projekta idejas autors: Ventspils Augstskolas Viedo tehnoloģiju pētniecības centrs


Projekta zinātniskais vadītājs: Ph.D. Jānis Hofmanis


Projekta mērķis: Radīt un komercialziēt viedu sensora sistēmu vecāka gadagājuma cilvēkiem un cilvēkiem ar īpašām vajadzībām.


Esošās situācijas apraksts: Novecošanās, traumas, pēcoperācijas periods un vispārēja veselības stāvokļa pasliktināšanās rada nekontrolētas krišanas riskus, kas it īpaši gados vacākiem cilvēkiem ir viens no galvenajiem nāves cēloņiem smago traumu un nepietiekami ātri sniegtās medicīniskās palīdzības dēļ. Dažādu ievainojumu, pēcoperāciju stāvokļu un slimību dēļ nekontrolētai krišanai ir pakļautas arī gados jaunākas personas. Ja cilvēkam pēc kritiena ir radušās smagas traumas (kaulu lūzumi un spēcīgi sasitumi), kā rezultātā nav izdevies paziņot par nelaimes gadījumu, liedzot iespēju savlaicīgi saņemt medicīnisko palīdzību, pacienta dzīvībai draud briesmas un atlabšanai nepieciešams ilgs rehabilitācijas laiks. Bieži vien, lai pēc negadījuma izsauktu nepieciešamo palīdzību, cilvēkam ir jāveic papildus apgrūtinošas, sāpīgas un pat dzīvībai bīstamas kustības.


Projekta apraksts: Izmantojot projektā izstrādāto sistēmu, cilvēks varēs būt drošs, ka negadījums ir automātiski fiksēts un palīdzība tiks sniegta cik ātri iespējams. Piedāvātā nekontrolētās krišanas sensoru sistēma sastāv no autonomās valkājamierīces sensora, kas tiks iestrādāts pacienta apģērbā un monitorēs pacienta ikdienas aktivitātes, nekavējoties identificējot kritiena brīdi, kā arī noteiks aptuveno pacienta atrašanās vietu ēkā, kas savukārt personālam atvieglos un paātrinās nepieciešamās palīdzības sniegšanu pacientam. Papildus, krišanas noteikšanas sensoram, kas tiks iestrādāts apģērbā, ir iespējams pievienot arī citus autonomus sensorus, kurus varēs viegli uzstādīt pacienta dzīvojamajā telpā, piemēram, gāzes, gaismas, skaņas, matrača (ķermeņa stāvokļa un miega laika analīze), ūdens pārplūdes un temperatūras sensori. Visi sensori darbosies kā vienots lietu interneta tīkls (no angļu val. Internet of things, IoT), kas realizēts uz RF komunikāciju tehnoloģiju risinājumu bāzes. Šajā gadījumā piedāvātais risinājums pārspēs citas līdzīgas tālaprūpes sistēmas, jo analizēs arī citas ikdienas dzīves aktivitātes (no angļu val. ADL – Activities of Daily Living), izmantojot papildus sensorus. Dati no šiem sensoriem tiks ņemti vērā, lai sniegtu informāciju par radušām ikdienišķām problēmām, kā, piemēram, pacients atrodas pārāk ilgi guļus vai sēdus stāvoklī vai arī pacients neordināri pārvietojas pa dzīvojamo telpu, kā arī citus notikumus. Visi notikumi tiks apkopoti informācijas sistēmā, kuru pārvaldīs dažādu iestāžu (slimnīcas, pansionāti) medicīniskais personāls vai spin-off uzņēmuma darbinieki, kuri pārvaldīs privāto lietotāju sistēmu. Tā pat pie sistēmas datiem varēs piekļūtu pacientu radinieki vai citi aprūpētāji.


Projekta I posms: 2017. gada 30. novembrī Ventspils Augstskola Latvijas Investīciju un attīstības aģentūrā iesniedza projekta iesnieguma veidlapu, ko izstrādāja Ventspils Augstskolas Viedo tehnoloģiju pētniecības centrs.


Projekta II posms: 2017. gada 29. janvārī Ventspils Augstskola no Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras saņēma lēmumu apstiprināt Projekta iesniegumu. Šajā posmā Ventspils Augstskolai 6 mēnešu laikā nepieciešams veikt projekta tehniski ekonomisko priekšizpēti un izstrādāt komercializācijas stratēģiju. Maksimālais atbalsta finansējums šo darbību veikšanai ir 25 000 eiro.


Īstenošanas ilgums: 29.01.2018. – 29.07.2018. (6 mēneši)


Kopējās izmaksas: 27 777 eiro


Projektu finansē: 90% Eiropas Reģionālās attīstības fonds un valsts budžeta līdzekļi (25 000 eiro), 10% Ventspils Augstskola (2 777 eiro)


Kontakti:


Projekta zinātniskais vadītājs


Jānis Hofmanis,


E-pasts: janis.hofmanis@venta.lv


Tālrunis: +371 22078375




Projekta administratīvā vadītāja


Signe Mežniece


signe.mezniece@venta.lv


+371 63629660


Projekta tālākā attīstība: Pēc II posma nepieciešamo dokumentu izstrādes un iesniegšanas Latvijas Investīciju un attīstības aģentūrā, tie tiks izvērtēti un tiks lemts par to vai piešķirt tālāko finansējumu projekta attīstībai un tehnoloģijas komercializācijai.


Visai pasākuma aktuālajai informācijai varat sekot līdzi Latvijas investīciju un attīstības aģentūras mājaslapā: http://www.liaa.gov.lv/lv/fondi/2014-2020/atbalsts-petniecibas-rezultatu-komercializacijai/pasakuma-aktualitates

Share by: