Latviešu zinātnes valoda intralingvālā aspektā

PROJEKTS

Latviešu zinātnes valoda intralingvālā aspektā

Projekta nosaukums: “Latviešu zinātnes valoda intralingvālā aspektā”


angļu valodā: “Intra-lingual Aspects of the Latvian Scientific Language”


Projekta Nr. lzp-2018/2-0131


Projekta akronīms: LZVIA


Grāmatvedības akronīms: TSF z-A.D.


Programma: Latvijas Zinātnes Padomes Fundamentālie un lietišķie pētījumi


Projekta iesniedzējs: Ventspils Augstskolas Tulkošanas studiju fakultāte


Sadarbības partneris: Liepājas Universitātes Humanitāro un mākslas zinātņu fakultāte


Projekta zinātniskais vadītājs: Ventspils Augstskolas vadošā pētniece Agnese Dubova, projekta zinātnisko darbu Liepājas Universitātē vada un koordinē profesore Diāna Laiveniece


Projekta zinātniskā grupa: Projektā kopumā ir plānots iesaistīt 15 zinātniskos darbiniekus, no kuriem 11 ir Ventspils Augstskolas valodniecības un IT nozares pārstāvji, kā arī 4 Liepājas Universitātes valodniecības nozares pārstāvji. Projekta īstenošanā ir iesaistīti vadošie pētnieki, doktoranti, maģistranti un bakalaura programmu studenti.
Projekta realizēšanas periods: 01.12.2018. – 01.12.2020. (24 mēneši, 2 atskaites periodi)


Projekta īss kvalitatīvais apraksts un mērķis:


Latviešu zinātnes valodas izpēte intralingvālā aspektā veicina kvalitatīvas latviešu zinātnes valodas apguvi un lietojumu nacionālajā akadēmiskajā vidē dažādos līmeņos, t.sk. skolās, augstskolās, zinātniskajās institūcijās u. c. Projektā izveidotais latviešu zinātnes valodas rakstveida tekstu digitālais korpusa radīs priekšnosacījumus tālākai latviešu zinātniskās valodas un zinātniskā diskursa pētniecībai, t. sk. starptautiskā perspektīvā. Pētījuma rezultātos balstīta tīmekļa lapas izveide sniegs ieguldījumu zināšanu kultūras pilnveidošanā. Tīmekļa lapa, pieejama arī kā mobilā lietotne, informēs dažādu zinātņu nozaru pētniekus par zinātnisko tekstu veidiem un to nosaukumiem, piedāvās tekstu veidu definīcijas, piemērus, kā arī sniegs atbalstu dažādu zinātnisko tekstu veidu struktūrelementu valodisko formulējumu izvēlē latviešu valodā. Tā būs lietojama kā palīglīdzeklis SZPD, bakalaura darbu, maģistra un doktora līmeņa darbu izstrādē.


Projekta
mērķis ir veikt dažādu zinātņu nozaru latviešu primāro zinātnisko tekstu veidu makrostruktūras un mikrostruktūras izpēti, izmantojot korpuslingvistikas paņēmienus, analizēt tajos lietotās vārdkopas u. c. tekstveides elementus, tādējādi veicinot kvalitatīvas latviešu zinātnes valodas lietojumu nacionālajā akadēmiskajā vidē un sagatavojot priekšnosacījumus tālākai zinātniskā diskursa pētniecībai.


Projekta finansējums: 193 182.00 EUR

  •     VeA finansējums: 133 242.00 EUR
  •     LiepU finansējums: 59 940.00 EUR

 

Kontakti:


Projekta vadītāja – Agnese Dubova,
agnese.dubova@venta.lv


Sadarbības partnera projekta vadītāja – Diāna Laiveniece,
diantra@gmail.com


Aktualitātes


2018. gada novembris


Apstiprināts fundamentālo un lietišķo pētījumu projekta pieteikums
gada 14.-15. decembris projekta dalībnieku pirmā tikšanās Ventspils Augstskolā

Pētnieki diskutē par latviešu zinātnes valodu
Autors Reinis Hartmanis 30 nov., 2020
Ir beidzies divus gadus ilgais projekts „Latviešu zinātnes valoda intralingvālā aspektā”, kurā veiksmīgi sadarbojās Ventspils Augstskolas un Liepājas Universitātes pētnieki. Projekta darbības rezultātā ir tapusi digitālā datubāze un mobilā lietotne „Zinātnes valoda”, kas noderēs kā skolēniem, tā studentiem un zinātniekiem, bet nākamā gada sākumā dienasgaismu ieraudzīs kolektīvā monogrāfija „Zinātnes valoda: stils, teksts, konteksts”. Savukārt 27. novembrī Liepājas Universitātes 25. starptautiskajā zinātniskajā konferencē „Vārds un tā pētīšanas aspekti” notika projekta nobeiguma diskusija „Zinātnisko tekstu veidi”, lai izvērtētu padarīto un apzinātu turpmāk darāmo. Apspriešanai tika rosināti vairāki zinātnes praksē aktuāli jautājumi: vai mācību līdzeklis ir uzskatāms par zinātnisku darbu; kur ir robeža starp zinātnisko un populārzinātnisko tekstu; kā traktējama kolektīvā monogrāfija; kādam jābūt anotācijas garumam; kas par teksta veidu ir tēzes; cik svarīga zinātnē ir lakonizācija. Tā ir tikai daļa no jautājumiem, kas ir svarīgi, pētot zinātnes valodu, un uz kuriem ir jārod atbildes arī latviešu valodā. Rezumējot divu gadu laikā projektā paveikto, Ventspils Augstskolas pētniece un projekta vadītāja Agnese Dubova atzina: „Visus projektā izvirzītos jautājumus mums neizdevās atrisināt, bet mēs atklājām problēmas, kas vēl pētāmas.” Tas tikai apliecina, ka valoda – arī latviešu zinātnes valoda – ir dzīvs organisms, kas mainās līdzi laikam, un pētniekiem ir jābūt vērīgiem, lai saskatītu pārmaiņas, kas tajā notiek.
Projekta „Latviešu zinātnes valoda intralingvālā aspektā”  noslēguma posms
Autors Reinis Hartmanis 20 nov., 2020
2020. gada novembra mēnesis ir LZP FLPP projekta „Latviešu zinātnes valoda intralingvālā aspektā” (Nr. lzp-2018/2-0131) pēdējais īstenošanas mēnesis. Projekta galvenais partneris ir Ventspils Augstskola un sadarbības partneris ir Liepājas Universitāte.
Share by: