MarTe: Jūras tehnoloģiju izcilības centrs ilgtspējīgai zilajai ekonomikai Baltijas jūrā

Projekta pilnais nosaukums: MarTe: Jūras tehnoloģiju izcilības centrs ilgtspējīgai zilajai ekonomikai Baltijas jūrā
Projekta Nr. 101186498
Projekta akronīms: MarTe
Programma: Eiropas Komisija – Apvārsnis Eiropa, HORIZON-WIDERA-2023-ACCESS-07-01. Nr. 101186498.
Projekta partneri: Projektu koordinē Igaunijas Vides investīciju centrs. Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra (LIAA), Kurzemes plānošanas reģions, Daugavpils universitātes aģentūra "Latvijas Hidroekoloģijas institūts", Pasaules Dabas fonds, biedrība "Baltijas krasti, Sāremā Attīstības centrs, Tallinas Tehnoloģijas universitātes Kuresāres koledžas Jūras tehnoloģiju kompetences centrs, Tartu universitātes Igaunijas Jūras institūts, Igaunijas Jūras industriju asociācija, Igaunijas Dabas fonds, Salu sadarbības padome.
Projekta realizēšanas periods: 01.01.2025. - 31.12.2028.
Projekta finansējums: Kopējais projekta budžets - 4799525,00 EUR, VeA budžets - 367850,00 EUR.
Projekta kopsavilkums:
MarTe projekts ir vērsts uz ilgtspējīgas “zilās” izaugsmes veicināšanu Baltijas reģionā, izveidojot Igaunijas un Latvijas jūras un jūrniecības inovāciju ekosistēmas Izcilības centru. Tas tiks sasniegts, sadarbojoties dažādiem interesentiem, tostarp akadēmiskajām iestādēm (Tallinas Tehnoloģiju universitāte, Tartu Universitāte), valsts aģentūrām (Vides investīciju centrs, Kurzemes plānošanas reģions), nozarēm (Igaunijas Jūras rūpniecības asociācija, Ventspils osta) un pilsoniskajai sabiedrībai (Pasaules Dabas Fonds Latvijā, Saarte Koostöökogu).
MarTe ir vērsts risināt vides izmaiņas un veicināt reģionālo ekonomisko attīstību. Projekta ietvaros tiks izveidots pārrobežu izcilības centrs, lai veicinātu inovāciju, uzlabotu jūras vērtību ķēdi un veicinātu jaunu tehnoloģiju ievešanu. Projekta mērķi ietver sadarbības pētniecības un attīstības (P&A) aktivitātes ilgtspējīgā jūras resursu izmantošanā, ekosistēmas stiprināšanu un ietekmi uz politiku. Izmantojot četrkāršās spirāles sadarbību, MarTe mērķis ir virzīt jūras un jūrniecības tehnoloģijas, stiprināt interesentu saiknes, uzlabot ekosistēmas kapacitātes attīstību, novērst zināšanu trūkumus, atbalstīt MVU un jaunuzņēmumus, kā arī palielināt Igaunijas un Latvijas zilās ekonomikas inovāciju ekosistēmu redzamību. Stratēģiskais ietvars koncentrējas uz tādām jomām kā piekrastes enerģija, viedās ostas un jūras ekosistēmas aizsardzība, saskaņā ar ES Zaļo kursu un reģionālajām gudrās specializācijas stratēģijām.
Izmantojot visaptverošu pieeju, kas ietver ieinteresēto pušu iesaistīšanu, P&A stratēģijas izstrādi un kapacitātes stiprināšanu, MarTe tiecas panākt būtisku ietekmi uz ilgtspējīgu zilo ekonomiku Baltijā.
Latviju projektā pārstāv Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra (LIAA), Kurzemes plānošanas reģions, Latvijas Hidroekoloģijas institūts, Pasaules Dabas Fonds, Baltijas Krasti, Ventspils Brīvosta un Ventspils Augstskola, kamēr projekta vadošais partneris un koordinators ir Igaunijas Vides investīciju centrs.
Projekta mērķi:
- Pētniecības un inovāciju (P&I) ekosistēmu stiprināšana: Projekta mērķis ir veidot spēcīgas un inovatīvas institūcijas, kas atbalsta P&I jūras un jūrniecības sektoros, veicinot zilās ekonomikas ilgtspējīgu izaugsmi. Galvenā uzmanība tiek pievērsta pētniecības spēju uzlabošanai, talantu noturēšanai un sadarbības stiprināšanai starp Igauniju un Latviju.
- Četrkāršās spirāles sadarbība: MarTe uzsver sadarbību starp akadēmisko vidi, valdību, nozari un pilsonisko sabiedrību. Šī pieeja mērķē uzlabot koordināciju jūrniecības vērtību ķēdē un nodrošināt ilgtspējīgas saiknes ārpus projekta darbības laika. Galīgais mērķis ir izstrādāt un validēt P&I stratēģijas, rīcības plānus un ieguldījumu plānus.
- Kopīgu pētījumu veikšana un zināšanu apmaiņa: Projekta ietvaros tiks veikti kopīgi pētījumi, lai aizpildītu zināšanu trūkumus jūras tehnoloģiju jomā, un īstenoti mācību un prasmju attīstības pasākumi. Izcilības centrs veicinās zinātnieku, nozares profesionāļu un vietējo kopienu sadarbību. Četri P&I projekti par jaunām jūras tehnoloģijām risinās konkrētus izaicinājumus ekosistēmā.
- Inovāciju redzamības palielināšana: MarTe mērķis ir palielināt Igaunijas-Latvijas inovāciju ekosistēmas redzamību, rīkojot tīklu veidošanas pasākumus, zināšanu apmaiņas sesijas un apmācību programmas. Šie centieni tiek sagaidīti kā veicinoši starpsektoru sadarbībai, pētniecības kapacitāšu uzlabošanai un ilgtspējīgas inovācijas veicināšanai.
Sagaidāmie rezultāti:
- Ilgtermiņa P&I stratēģija: Projekta ietvaros tiks izstrādāta un ieviesta kopīga P&I stratēģija, kuru atbalstīs rīcības un ieguldījumu plāni, lai virzītu turpmāko pētniecību un inovācijas jūrniecības sektorā.
- Zinātniskā un ekonomiskā ietekme: MarTe sagaida vismaz trīs recenzētu publikāciju sagatavošanu un četru starpsektoru P&I projektu uzsākšanu, kas koncentrēsies uz jaunu tehnoloģiju izstrādi ilgtspējīgai jūras resursu izmantošanai. Šie centieni uzlabos Igaunijas un Latvijas konkurētspēju zilās ekonomikas sektorā.
- Atbalsts jaunuzņēmumiem un MVU: Projekts nodrošinās finansiālu atbalstu un mentoringu vismaz sešiem jaunuzņēmumiem un maziem un vidējiem uzņēmumiem (MVU), ļaujot tiem ieviest inovatīvus risinājumus tirgū. Šī iniciatīva ir izstrādāta, lai pārvarētu komercializācijas šķēršļus un atbalstītu tehnoloģiju pārnesi.
- Politikas ietekme: MarTe veicinās reģionālās un starptautiskās politikas veidošanu, sniedzot uz pierādījumiem balstītus ieteikumus par ilgtspējīgu jūras attīstību. Projekts saskaņos savus rezultātus ar esošajiem Eiropas un globālajiem ietvariem, piemēram, ES Zaļo kursu.
Šī projekta mērķis ir panākt ievērojamu sabiedrisko, ekonomisko un zinātnisko ietekmi, veicinot ilgtspējīgu inovāciju jūras un jūrniecības sektoros Igaunijā un Latvijā.
Kontakti:
Projekta koordinators
Vladislavs Bezrukovs, vladislavsb@venta.lv. Tālrunis: +37127134283.
Projekta administratīvā vadītāja:
Kristiāna Balode, kristiana.balode@venta.lv.