Blog Layout

Darbu uzsākusi Eiropas astronomiskās pētniecības infrastruktūra

janv. 29, 2024

2024. gada 22. janvārī tika oficiāli atklāts LOFAR ERIC (Eiropas Pētniecības infrastruktūras konsorcijs) un norisinājās pirmā Padomes sanāksmē. Pasaulē vadošā LOFAR (LOw Frequency ARray) izplatītā pētniecības infrastruktūra jau ir izraisījusi revolūciju zemo frekvenču radioastronomijas pētniecībā, kā rezultātā pēdējā desmitgadē ir izdotas neskaitāmas publikācijas. LOFAR ERIC tagad ir vienota juridiska vienība visā Eiropas Savienībā.


LOFAR ERIC būtiski uzlabos visu infrastruktūru un kalpos astronomijas kopienai, nodrošinot modernas novērošanas un datu apstrādes iespējas, balstoties uz tā plašo redzesloku debesīs, līdz šim nebijušu jutīgumu un attēlu izšķirtspēju, kā arī jaunas iespējas veikt novērojumus vienlaikus vairākos virzienos. Turpmāki attīstības ceļi ilgtermiņā tiek vēl pētīti. 


LOFAR ERIC izveidots ar ilgtermiņa perspektīvu un nodrošinās sabiedrībai pārredzamu piekļuvi plašam zinātnisko pētījumu pakalpojumu klāstam, veicinot sadarbību un sniedzot pētniekiem iespēju īstenot plaša mēroga inovatīvus projektus dažādās zinātnes jomās, tostarp pētīt tālā jaunā Visuma īpašības, galaktiku veidošanos un to evolūciju, pulsāru un pārejošu radio parādību fiziku, īpaši augstas enerģijas kosmisko daļiņu īpašības, apstākļus starpzvaigžņu vidē un kosmisko magnētisko lauku struktūru. Turklāt LOFAR ERIC sniedz unikālu zinātnisku ieskatu dažādos sabiedrībai nozīmīgos jautājumos, piemēram, zibens izpēti, jonosfēras traucējumus un kosmisko laikapstākļu pētījumus. Piekļuve šiem datiem tiks nodrošināta, izmantojot lietotājam draudzīgu, publiski atvērtu arhīvu, kurā pieejami plaša spektra zinātnisko pētījumu dati.


LOFAR ERIC dibināja 6 valstis – Bulgārija, Vācija, Īrija, Itālija, Nīderlande, Polija, sadarbojoties ar institūtiem Francijā, Latvijā, Zviedrijā un Apvienotajā Karalistē, kas nodrošina turpmāku dalību LOFAR izplatītajā infrastruktūrā un pētniecības programmā. LOFAR ERIC statūtos noteiktā galvenā mītne atrodas Dvingeloo, Nīderlandē un to vada NWO-I/ASTRON (Nīderlandes Radioastronomijas institūts; sākotnējais LOFAR izstrādātājs).


Pirmajā LOFAR ERIC sanāksmē piedalījās arī Ventspils Augstskolas IZI VSRC pētnieks Vladislavs Bezrukovs.


VSRC ir zinātniskās izglītības centrs, kas specializējas dažādās pētniecības komās, piemēram, astronomijā un astrofizikā, augstas veiktspējas skaitļošanā, satelītu inženierijā un antenu izstrādē. VSRC misija ir kļūt par vadošo zinātniskās pētniecības infrastruktūru un globālu pētniecības pakalpojumu sniedzēju astronomijas un kosmosa tehnoloģiju jomā, izveidojot konkurētspējīgu pētnieku komandu. Latvijas pētnieki bieži izmanto visu LOFAR infrastruktūru. VSRC ir Latvijas LOFAR konsorcija LOFAR-Latvija koordinējošā organizācija un kopš 2019. gada ir Stitchting ILT dalībnieks. VSRC pieder un pārvalda LOFAR staciju LV614, kas atrodas Irbenē, novērojumu dati tiek pārsūtīti uz LOFAR centrālo mezglu, kas atrodas Nīderlandē.


"LOFAR ERIC izveide nostiprina Eiropas izcilību pasaulē nozīmīgā pētniecības jomā," teica LOFAR ERIC dibinātājs un direktors Dr. Renē Vermeulens. "LOFAR ERIC ar savu nepārspējamo izkliedēto pētniecības infrastruktūru un spēcīgo Eiropas mēroga partnerību iekļūst Eiropas pētniecības telpā kā spēcīgs astronomijas zinātnes un tehnoloģiju līderis ar potenciālu sniegt ieguldījumu sarežģītu problēmu risināšanā."



Lai iegūtu vairāk informācijas par LOFAR ERIC un tā iniciatīvām, lūdzu, apmeklējiet LOFAR ERIC tīmekļa vietni. 


Par LOFAR ERIC:

LOFAR ERIC (LOw-Frequency ARray European Research Infrastructure Consortium) nodrošina zemas frekvences radioastronomijas nākotni, izmantojot LOFAR izplatīto pētniecības infrastruktūru kā pasaulē vadošo observatoriju liela mēroga astronomiskajiem pētījumiem. LOFAR ERIC nostiprina Eiropas vadošo lomu pasaulē šajā jomā. Eiropas Komisija to izveidoja 2023. gada 20. decembrī. LOFAR ERIC dibinātājas ir Bulgārija, Vācija, Īrija, Itālija, Nīderlande, Polija un Īrija. LOFAR ERIC sadarbojas ar Francijas, Latvijas, Zviedrijas un Apvienotās Karalistes zinātniskajiem institūtiem.


Par LOFAR:

LOFAR ir pasaulē lielākais un jutīgākais radioteleskops, kas darbojas zemās radio frekvencēs no 10 līdz 240 MHz. Tā ir sadalīta pētniecības infrastruktūra, kas sastāv no vairākām antenu stacijām, kuras ģeogrāfiski izvietotas visā Eiropā un kuras visas tiek vadītas ar programmatūru, kā arī ar jaudīgiem skaitļošanas un masveida datu glabāšanas līdzekļiem vairākos sadalītos datu centros. Kopīgi darbojoties, tas veido vienotu, ļoti elastīgu un spējīgu novērošanas un datu apstrādes sistēmu. LOFAR ar jutību, kas ir vairāk nekā simts reižu labāka nekā jebkuram citam teleskopam šajās frekvencēs, nepārspējamu attēlu izšķirtspēju plašā redzeslokā un iespējām novērot vienlaicīgi vairākos virzienos, ir līdz šim jaudīgākais zemo frekvenču teleskops uz planētas, un tas revolucionizē mūsu skatījumu uz zemo frekvenču radio visumu. LOFAR sākotnēji izstrādāja NWO-I/ASTRON, Nīderlandes Radioastronomijas institūts, kas tagad ir LOFAR ERIC saimnieks un nodrošina lielāko daļu LOFAR ERIC darbības pakalpojumu. LOFAR ERIC kopīgi finansē tā dalībnieki un partneri, kas kopīgi īsteno modernizāciju (LOFAR2.0), lai būtiski uzlabotu un paplašinātu zinātniskās pētniecības iespējas.



Kontakti:


Renē Vermeulens

LOFAR ERIC dibinātājs un direktors

director@lofar.eu

rvermeulen@astron.nl

Frank Nuijens

ASTRON komunikāciju nodaļas vadītājs

nuijens@astron.nl


Vladislavs Bezrukovs

LOFAR ERIC padomes pārstāvis, VIRAC

vladislavsb@venta.lv


Dalīties ar ziņu

Citi jaunumi

Autors Rota Rulle 02 maijs, 2024
24. aprīlī ierastais studiju process Ekonomikas un pārvladības fakultātē tika aizstāts ar kopīgu, rodošu aktivitāti visiem 1.-3. kursa studējošajiem kopā. Studenti piedalījās biznesa ideju hakatonā “ Start up your business here ”. Paralēli Ventspils Augstskolai, šāds hakatons norisinājās arī Erasmus+ projekta “ENDORSE” partneruniversitātēs Austrijā Kremsā, Polijā University of Lodz, Midsweden university Zviedrijā. Katrā no valstīm tiek atlasītas 3 labākās komandas, lai tās pēc mēneša sacenstos starptautiskā finālā un labākā komanda no katras valsts iegūtu galveno balvu - braucienu uz Kremsas Lietišķo zinātņu Universitāti Austrijā. Ventspils Augstskolas žūrijas pārstāvji kā labākās komandas atzina “InnoStow” no “Biznesa vadības” 1. kursa, “Cramp In Hands” no “Jaunuzņēmumu vadības” 2. kursa, kā arī komandu “VenMar” no “Biznesa vadības” 1. kursa. Paldies komandu mentoriem no Business Academy, VATP, GreenTechCluster un VeA par vērtīgiem ieteikumiem, iedvesmu un palīdzību studentu ideju attīstīšanā. Paldies mūsu lieliskajiem studentiem par aizrautību, zināšanām un uzdrīkstēšanos! Pasākums tiek rīkots Erasmus+ projekta “ENDORSE” ietvaros un finansēts no Eiropas Komisijas līdzekļiem.
Autors Rota Rulle 29 apr., 2024
Piektdien, 26. aprīlī, aizsardzības ministrs Andris Sprūds Ventspils Starptautiskajā radioastronomijas centrā, kur tikās ar Ventspils Augstskolas rektoru Andri Vaivadu. Tikšanās laikā tika parakstīts sadarbības līgums, atjaunojot sadarbību starp VeA un Aizsardzības ministriju, kas tika izveidota 2021. gadā. “Latvijas zinātnieku pieredze un zināšanas, kā arī Irbenes radiostacijas centra kapacitāte un jauda ir apliecinājums Latvijas kosmosa tehnoloģiju attīstības potenciālam. NATO un Eiropas Savienības dienaskārtībā arvien lielāka uzmanība tiek pievērsta kosmosa tehnoloģiju ietekmei uz drošību. Mūsu šodien noslēgtā vienošanās iezīmē kopīgu apņemšanos tupināt sadarbību starp aizsardzības un zinātnes nozarēm kosmosa tehnoloģiju jomā,” norāda aizsardzības ministrs Andris Sprūds. Lai nodrošinātu zinātnisko kapacitāti un ar kosmosa jomu saistīto projektu attīstību Latvijā tikšanās laikā tika pārrunāta sadarbības veicināšana starp Aizsardzības ministriju un Ventspils Augstskolu Eiropas Savienības un NATO Zinātnes un tehnoloģiju organizācijas ( NATO Science and Technology Organization, NATO STO ) programmu ietvaros. Tāpat abas amatpersonas pārrunāja potenciālo sadarbību Nacionālo bruņo spēku karavīru apmācībā sakaru un komunikācijas jautājumos. Vienlaikus Andris Sprūds reģionālajā vizītes laikā apmeklēja Ventspili un Ventspils novadu, kur viesojās Ventspils valstspilsētas pašvaldības domē un tikās ar Ventspils pilsētas un Ventspils novada sadarbības teritorijas civilās aizsardzības komisijas pārstāvjiem. Foto: Aizsardzības ministrija
Autors Rota Rulle 29 apr., 2024
2024. gada 27. aprīlī norisinājās pirmais Ventspils Augstskolas studentu "Airsoft" turnīrs. Airsoft ir aizraujošs sporta veids. Tajā izmanto reālu šaujamieroču kopijas, kas munīcijas vietā izmanto plastmasas bumbiņas. Šo sporta veidu parasti spēlē komandās, sekojot organizatora veidotam scenārijam. Komanda sastāv no pieciem cilvēkiem. Reizē uz spēles laukuma atradās divas komandas, kas cīnījās savā starpā. Pirmās spēles tika spēlētas ar "karoga" jeb " Capture the flag " režīmu, kur katrai komandai teritorijas centrā atradās karogs, kurš jānogādā savā bāzē. Tā komanda, kas pirmā nogādātu karogu līdz bāzei, uzvar iegūstot trīs punktus. Ja dalībnieks nesot karogu tiek sašauts, tad karogs tiek nomests zemē un to tālāk var aiznest tikai dzīvs komandas biedrs. Vērts atzīmēt, ka tiklīdz kāds dalībnieks tika sašauts, tam bija jāpaceļ roka un jādod zīme jeb jāsaka, ka tas ir sašauts. Tādā veidā signalizējot, ka dalībnieks ir izstājies, lai pretinieku komanda lieki nešautu pa šo, jau izstājušos, dalībnieku. Katrs spēles ilgums bija divas minūtes. Ja karogs tika izkustināts, taču neaiznests līdz bāzei, tad tika piešķirts viens punkts komandai. Ja tika "izšauti" visi pretinieku komandas dalībnieki, tad arī tika piešķirts viens punkts. Savukārt, ja komanda paņemtu pretinieku komandas karogu, tad tā komanda zaudē vienu punktu. Ar šādu spēles režīmu tika izspēlētas tikai pāris spēles, jo spēles režīms kļuva balstīts principā tikai uz dalībnieku fiziskām spējām jeb spēju pēc iespējas ātrāk aizskriet un savākt karogu pat bieži neizmantojot ieroci. Tāpēc šo spēļu punkti netika skaitīti kopā. Lai panāktu pēc iespējas godīgāku spēli un punktu novērtējumu, kā arī lai tiktu aktīvi izmantoti ieroči, tika izveidots jauns režīms. Šajā spēles režīmā visa spēle balstījās uz šaušanu. Iegūtie punkti bija nošauto spēles dalībnieku skaita starpība. Tas ir - ja vienai komandai tika nošauts viens komandas biedrs, bet otrā četri, tad komanda kurā palika visvairāk dzīvo dalībnieku iegūst punktus kā starpību. Šajā gadījumā trīs punktus. Ja spēlēs rezultātā izveidojās vienāds nošauto dalībnieku skaits, tad neviena komanda neieguva punktu. Katra komanda bija izspēlējusi pret katru komandu, tādā veidā iegūstot godīgu rezultātu un vietu sadalīšanu. Dalībnieki reģistrējās iepriekš norādītā pieteikšanās anketā, norādot visu dalībnieku vārdus, uzvārdus un komandas nosaukumu. Kopā turnīrā piedalījās 35 cilvēki, jeb 7 pilnas komandas. Pirmo vietu turnīrā ar lielu punktu pārsvaru guva komanda ar nosaukumu "BA". Otro vietu turnīrā ar divu punktu pārsvaru no trešās vietas, ieguva komanda ar nosaukumu "If you shoot us you are g**". Trešo vietu turnīrā ieguva komanda ar nosaukumu "Pēdējā brīža komanda". Pasākuma galvenais organizators Igors Šaters atzīst, ka ļoti paveicās ar laikapstākļiem, tā kā spēles norisinājās ārā un daļēji iekštelpās. Laiks bija ļoti silts un spīdēja saule, kas nodrošināja ne tikai raitas spēles, bet arī labu garastāvokli visiem dalībniekiem. Liels paldies @windawaairsoft par uzņemšanu un perfektu turnīra novadīšanu. Visi turnīra dalībnieki bija emociju pilni. Šis aktīvās atpūtas spēles veids izraisīja milzīgu adrenalīna uzliesmojumu studentos, kas ir ļoti vajadzīgs studentu dzīvē, uzturot balansu starp mācībām un atpūtu. Paldies Studentu Padomei par doto atbalstu un Ventspils Augstkolas mārketinga daļai par sagādātajām balviņām. Kā arī paldies "Kreklu Bode" par ilgstošo sadarbību un sagādātajām dāvanu kartēm pirmās vietas ieguvējiem. Liels paldies arī Kultūras Centram par finansiālu atbalstu, lai pasākums varētu notikt.
Autors Rota Rulle 26 apr., 2024
No 7. līdz 9. maijam ikviens Ventspils Augstskolas students, pasniedzējs un darbinieks tiek laipni aicināts iepazīt dažādās kultūras, kuru pārstāvjus ik dienas sastopam augstskolas gaiteņos. Ārzemju studenti un pasniedzēji no 9 dažādām valstīm prezentēs savu kultūru un lauzīs mītus par Francijas, Ukrainas, Vācijas, Indijas, Nigērijas, Ganas, Brazīlijas, Spānijas un Meksikas kultūru īpatnībām. Pasākuma laikā studenti un pasniedzēji iepazīstinās ar savas valsts kultūru un tradīcijām, izklaidēs klausītājus un sniegs iespēju doties arī gastronomiskos ceļojumos, cienājot ar savas valsts tradicionālajiem ēdieniem un dzērieniem. PROGRAMMA 7. maijs Indija 15:05 -15:30 Nigērija 15:40 - 16:10 Brazīlija 16:15 - 17:00 8. maijs Gana 15:05 -15:30 Meksika 15:40 - 16:10 Spānija 16:15 - 17:00 9. maijs Ukraina 15:05 -15:30 Vācija 15:40 - 16:10 Francija 16:15 - 17:00 Tiekamies!
Autors Rota Rulle 25 apr., 2024
🎓Vai Tu meklē studiju programmu, kas mainīs tavu skatījumu uz izglītību un uzņēmējdarbību? 👨‍🎓 Vai Tu: 🔹 Aizraujies ar uzņēmējdarbību; 🔹 Vēlies nepārtraukti uzlabot savas prasmes un kompetences; 🔹 Esi mērķtiecīgs/-a; 🔹 Vēlies justies tā, ka tavam viedoklim ir nozīme un ietekme; 🔹 Gribi radīt vērtību apkārtējiem cilvēkiem; 🔹 Vēlies iegūt pilnvērtīgu CV jau studiju laikā. Business Academy ir jaunuzņēmumu vadības bakalaura programma angļu valodā, kas balstās uz inovatīvām Somijas studiju metodēm, kur uzmanība nav tikai uz grāmatām, lekcijām vai eksāmeniem, bet gan darbošanos praktiski un mācoties no jomas speciālistiem. Lai dotu tev ieskatu studiju programmas ikdienā, Business Academy rīko BOOTCAMP 2024 , kur 3 dienu laikā Ventspilī Tu varēsi piedzīvot praktisko izglītību, izjūtot, kā ir mācīties no realitātes. 3 dienu laikā Tu: 🔹 Mācīsies no nozares profesionāļiem; 🔹 Radīsi reālistiskus risinājumus; 🔹 Pieredzēsi, kā īstenot savu ideju; 🔹 Atklāsi savu potenciālu un radošumu; 🔹Paplašināsi un veidosi savu iespēju un sadarbības loku. Lai piedalītos nometnē, tev būs jāpiedalās arī Day0 atlases kārtā 18. Maijā Startup House Rīgā , kur gūsi ieskatu jaunuzņēmumos un Business Academy. 👉 Piesakies un parādi, ko tu spēj! https://bit.ly/babootcamp2024 📅 KAD - 14. - 16. JŪNIJS 📍 KUR - Ventspils Augstskola 💰BEZ MAKSAS! 📝PAPILDUS INFO - https://businessacademy.lv/en/bootcamp-2024/
Autors Rota Rulle 25 apr., 2024
10. aprīlī aizvadījām Karjeras dienu 2024, kur dienas pirmajā daļā 59 “ēnas” kopā ar studentiem devās uz lekcijām sev interesējošā studiju programmā, iepazina pasniedzējus, studentus, augstskolas telpas un piedāvātās iespējas. Dienas otrajā pusē gan esošajiem, gan topošajiem studentiem bija iespēja iepazīt uzņēmumus, to darbības sfēras, aprunāties ar pārstāvjiem un, iespējams, atrast prakses vai pat darba vietu. Lielu paldies vēlamies teikt AE Partner, Acolad, Tilti Multilingual - Tulkošanas birojs Rīgā, Ventspils valstspilsētas pašvaldības domei, Bucher Municipal Latvia, Digi Media, Accenture, TestDevLab, VK Tranzīts un HansaMatrix par ieguldījumu VeA karjeras dienas īstenošanā! 
Citas ziņas
Share by: