Radio lokācijas, balstīta uz radioviļņu izkliedes efektu, metodes pielietojums kosmosa objektu detektēšanai (FSR)

PROJEKTS

Radio lokācijas, balstīta uz radioviļņu izkliedes efektu, metodes pielietojums kosmosa objektu detektēšanai (FSR)

Projekta nosaukums: “Radio lokācijas, balstīta uz radioviļņu izkliedes efektu, metodes pielietojums kosmosa objektu detektēšanai”/ Angļu val. „The application of the forward scatter radar method for the detection of space objects”


Projekta Nr. lzp-2020/2-0101


Projekta akronīms: FSR       

                                             

Programma: Latvijas Zinātnes Padomes grants


Projekta iesniedzējs: Ventspils Augstskola, Inženierzinātņu institūts „Ventspils Starptautiskais radioastronomijas centrs” (VeA IZI VSRC)


Projekta zinātniskais vadītājs: Vadošais viespētnieks Nikolai Dugin (RUS)


Projekta realizēšanas periods: 01.12.2020. – 31.12.2021. (13 mēneši)


Projekta īss kvalitatīvais apraksts un mērķis

Projekta mērķis ir izstrādāt metodiku, kas, apvienojot radioviļņu izkliedes efektu ar radara VLBI tehnoloģiju, spētu detektēt Zemei tuvojušos asteorīdus, komētas un kosmiskās atlūzas tuvajā Zemes telpā.  


Projekta aktivitātes:

  • Radioviļņu izkliedes efekta pētījumi, balstoties uz asteorīdu, komētu un kosmisko atlūzu novērojumu rezultātiem;
  • Jaunas metodikas izveide, metodikā apvienojot daudzpozīciju radara-VLBI metodes un bistatiskās pozīciju metodes, papildinot tās ar izkliedes efekta metodi un pielietojot datu asptrādes metodes;
  • VLBI kompleksa kalibrācija, izmantojot gan dabiskus radio avotus, gan mākslīgos augsti orbitālos pavadoņus;
  • Izstrādātās metodikas pārbaude starpplanētu telpas novērojumos, kā objektus izvēloties starpplanētu zondes (piemēram, ExoMars un MarsExpress) un Lagranža punktos esošās kosmosa stacijas (piemēram, Spektr-RG un Gaia).
  • Vadlīniju izstrāde Zemes bāzētai bistatiska radara sistēmas izveidei, iekļaujot darbības frekvenču optimizācijas ieteikumus, sarakstu ar pieejamajiem Zemes bāzēto radariem un potenciāli novērojamos kosmosa objektus sistēmas verificēšanai.

 

Projekta rezultāti:

  1. Viens zinātniskais raksts, kas indeksēts Scopus vai Web of Sciences datubāzēs;
  2. Viens anonīmi recenzēts zinātniskais raksts;
  3. Izstrādāts tehnoloģijas prototips, iekļaujot metodiku;
  4. Sagatavots jauns projekta pieteikums;
  5. Sekmīgi aizstāvēts bakalaura vai maģistra darbs;
  6. Ziņojums rīcībpolitikas veidošanai;
  7. Radioastronomisko datu un protokolu kopa;
  8. Dalība konferencē;



Projekta finansējums: 100 389,00 EUR, ko veido

  • Tiešās izmaksas: 83 658.00 EUR
  • Netiešās izmaksas: 16 731.00 EUR

 

Kontakti:


Projekta vadītāja zin.jautājumos – Nikolai Dugin, ndugin@yandex.ru


Projekta vadītāja adm.jautājumos – Ieva Kozlova, ieva.kozlova@venta.lv


Projekta aktualitātes

Autors Raitis Didrihsons 29 dec., 2021
Ventspils Augstskolas Inženierzinātņu institūta “Ventspils Starptautiskais radio astronomijas centrs (VeA VSRC)” realizētais Latvijas Zinātnes Padomes granta projekts “Radio lokācijas, balstīta uz radioviļņu izkliedes efektu, metodes pielietojums kosmosa objektu detektēšanai” („The application of the forward scatter radar method for the detection of space objects”) ir noslēdzies 2021. gada 31. decembrī. Projekta mērķis bija izstrādāt metodiku, kas, apvienojot radioviļņu izkliedes efektu ar radara VLBI tehnoloģiju, spētu detektēt Zemei tuvojušos asteorīdus, komētas un kosmiskās atlūzas tuvajā Zemes telpā.
Autors Reinis Hartmanis 20 jūl., 2021
No 2020. gada decembra Ventspils Starptautiskajā radioastronomijas centrā (VSRC) tiek īstenots zinātniskais projekts “Radio lokācijas, balstīta uz radioviļņu izkliedes efektu, metodes pielietojums kosmosa objektu detektēšanai”, Nr. lzp-2020/2-0101 („The application of the forward scatter radar method for the detection of space objects”). Projektā tiek pētītas, izstrādātās un attīstītas jaunas radaru metodes, ar mērķi - precīzi noteikt Zemei tuvojošos asteroīdu un komētu atrašanās pozīcijas. Viens no projekta uzdevumiem ir izpētīt pielietošanas iespējas jaunai un unikālai radara metodei, kas ir balstīta uz radio viļņu caurizkliedes efektu. Minētās metodes pamatā ir pielietots efekts, kas rodas, ja spilgts debess ķermenis apgaismo pētāmo ķermeni, līdz ar to enerģija tiek izkliedēta pa redzes līniju uz priekšu, tādejādi ievērojami pieaugot, salīdzinot ar atstaroto enerģiju. Izveidotā metode ļauj atklāt kosmosa objektus, neatkarīgi no tās formas, materiāla un starojuma intensitātes. “Caur-izkliedes” lokācijas metode tiek īstenota, ja apvieno radara VLBI tehnoloģiju un elektromagnētiskā starojuma izkliedes efektu, novērojumos iesaistot spilgtus kosmosa ķermeņus kā raidītājus. Pielietojot minēto metodi, var ievērojami palielināt atklāšanas varbūtību tiem ķermeņiem, kas rada draudus Zemei, kā arī metode ļauj palielināt novērošanas distanci, kurā novērojuma ķermenis tiktu identificēts. Pēdējo četru mēnešu laikā VSRC pētnieki strādā pie kosmosa objektu detektēšanas, pielietojot “caur-izkliedes” lokācijas metodi, tādejādi novērtējot metodes efektivitāti eksperimentālā veidā. Līdz 2021. gada jūlijam tika veiktas vairāk kā 15 eksperimentu sesijas, pielietojot Irbenes radio teleskopu kompleksu vienas stacijas režīmā un interferometra režīmā. Eksperimentos tika izmantoti RT-32 un RT-16 VSRC radio teleskopi (attiecīgi - izmantojot 32 metru un 16 metru paraboliskās antenas) un 1.6 GHz frekvenču joslas uztvērēji. Attēlā Nr.1. tiek attēlota eksperimenta darbības shēma. Eksperimentos kā starojuma avoti jeb raidītāji tika izmantoti Globālā navigācijas satelītu sistēmas (GNSS) GPS un Galileo pavadoņi. Eksperimentu laikā, pielietojot “caur-izkliedes” lokācijas metodi, tika izveidotas novērojumu līnijas "raidītājs - uztvērējs" (“raidītājs” - konkrēts navigācijas pavadonis, “uztvērējs” - Irbenes radio teleskopi), tādejādi tika identificēti dažāda izmēra kosmosa atlūzu objekti, kā arī Starptautiskā kosmosa stacija, kuras kopējā ģeometriskā platība ir aptuveni 400 m 2 .
Apstiprināts VeA fundamentālo un lietišķo pētījumu projekta pieteikums
Autors Reinis Hartmanis 25 nov., 2020
Ventspils Augstskolas Inženierzinātņu institūta “Ventspils Starptautiskais radio astronomijas centrs (VeA VSRC)” izplānotais - sagatavotais Latvijas Zinātnes Padomes (LZP) granta konkursa pieteikums Nr. lzp-2020/2-0101 “Radio lokācijas, balstīta uz radioviļņu izkliedes efektu, metodes pielietojums kosmosa objektu detektēšanai”/„The application of the forward scatter radar method for the detection of space objects” (FSR) ir ticis augstu novērtēts un finansiāli apstiprināts ar LZP 2020.gada 9.novembra lēmumu.
Share by: