Starpzvaigžņu vides fizikāli ķīmisko procesu pētījumi (ASTRA)

PROJEKTS

Starpzvaigžņu vides fizikāli ķīmisko procesu pētījumi (ASTRA)

Ventspils Augstskolas Inženierzinātņu institūts “Ventspils Starptautiskais radioastronomijas centrs” (VSRC) uzsāk par ERAF līdzekļiem finansētu pētījumu projektu 624 448 € vērtībā.

Projekta “Starpzvaigžņu vides fizikāli ķīmisko procesu pētījumi” gaitā tiks teorētiski modelēti ķīmiskie procesi starpzvaigžņu vidē, pētīta vielas aizplūšana no dažu tipu (t.s. asimptotiskā milžu zara) zvaigznēm un, izmantojot nesen modernizētos VSRC rīcībā esošos radioteleskopus, pētīts kosmosā esošo molekulu radiostarojums. Projekta realizācijas gaitā noslīpēs un uzlabos radioteleskopu izmantošanas metodiku, izstrādās jaunas programmas modernās skaitļošanas tehnikas izmantošanai. Plānotie projekta rezultāti ir 13 zinātniskās publikācijas, 15 ziņojumi zinātniskās konferencēs un 3 jaunas programmatūras paketes. Tiks stiprināta sadarbība ar ārvalstu zinātniskajām institūcijām – Toruņas radioastronomijas observatoriju (Polija) un Maksa Planka Ārpuszemes fizikas institūtu (Vācija). Plānots veikt novērojumus, izmantojot pasaules lielākos astronomiskos instrumentus, piemēram, radioteleskopu ar 100 m diametru Efelsbergā (Vācija). Projekts veicinās arī paaudžu nomaiņu Latvijas zinātnē – tā gaitā izstrādās vairākus promocijas un diplomdarbus.

Pētījums tiks realizēts Darbības programmas “Izaugsme un nodarbinātība” 1.1.1. specifiskā atbalsta mērķa “Palielināt Latvijas zinātnisko institūciju pētniecisko un inovatīvo kapacitāti un spēju piesaistīt ārējo finansējumu, ieguldot cilvēkresursos un infrastruktūrā” 1.1.1.1. pasākuma “Praktiskas ievirzes pētījumi” ietvaros. Atšķirībā no daudzām citām līdzīgām par Eiropas Savienības līdzekļiem finansētām programmām, kas vērstas vai nu uz netiešu atbalstu pētījumu veikšanai (piemēram, pētnieku mobilitātei, zinātnes infrastruktūrai) vai atbalstu tikai lietišķajiem pētījumiem, šajā programmā paredzēts līdz 20% līdzekļu novirzīt fundamentālajiem pētījumiem. Šie pētījumi nav tieši vērsti uz konkrētu tautsaimniecībai nepieciešamu tehnoloģiju vai izstrādņu radīšanu, bet gan uz jaunu zināšanu vairošanu un pētnieku kolektīvu spēju celšanu. Fundamentālie pētījumi paaugstina arī zinātnisko institūciju un valsts prestižu, kas, savukārt, vēlāk dod iespēju piesaistīt naudu jau lietišķajiem pētījumiem. Būtisks fundamentālo pētījumu aspekts ir arī tas, ka tie paši prasa izstrādāt pirmrindas tehnoloģijas to veikšanai, un pēdējās vēlāk izmantojamas jau tīri praktiskiem mērķiem.

Ievērojot augstāk minēto, uzsāktā pētījumu projekta virsmērķis ir, veicot fundamentālu pētījumu, konsolidēt un nostiprināt VSRC atbilstoši Latvijas Viedās specializācijas stratēģijas RIS3 prioritātei “Informācijas un komunikāciju tehnoloģijas”. Projekta nosaukums ir “Starpzvaigžņu vides fizikāli ķīmisko procesu pētījumi”, Nr. 1.1.1.1/16/A/213. Projekta ilgums ir 36 mēneši kopš 2017. gada 1. februāra, un tajā paredzēts nodarbināt 14 darbiniekus. 22. februārī Ventspils augstskolā notika projekta atklāšanai veltīts seminārs.

Turpmākai informācijai:

Ventspils Augstskolas Inženierzinātņu institūts

„Ventspils Starptautiskais radioastronomijas centrs”


  • Par paveikto projekta “Starpzvaigžņu vides fizikāli ķīmisko procesu  pētījumi” tā īstenošanas sestajā ceturksnī vairāk lasiet (ŠEIT)
  • Par paveikto projekta “Starpzvaigžņu vides fizikāli ķīmisko procesu pētījumi” tā īstenošanas sestajā ceturksnī vairāk lasiet (ŠEIT)
  • Piedalīsies Starptautiskās Astronomijas savienības Ģenerālajā asemblejā (ŠEIT)
  • VSRC vadošā pētnieka J.Freimaņa dalība konferencē “Cool Stars 20” Bostonā, ASV (ŠEIT)
  • Tuvojas projekta “Starpzvaigžņu vides fizikāli ķīmisko procesu pētījumi” vidusposma izvērtējums. Par paveikto projekta īstenošanas septītajā ceturksnī (ŠEIT).
  • Paveiktais projekta “Starpzvaigžņu vides fizikāli ķīmisko procesu pētījumi” īstenošanas desmitajā pārskata periodā (ŠEIT).
  • Par paveikto projekta “Starpzvaigžņu vides fizikāli ķīmisko procesu pētījumi” īstenošanas noslēdzošajā pārskata periodā laikā no 2019. gada oktobrim līdz 2020. gada janvārim (ŠEIT).

Projekta aktualitātes

Autors Ricards Vevers 07 apr., 2020
Gamova starptautiskā konference ir pasākums ko regulāri reizi 6 gados augustā rīko Odesas I. I. Mečņikova Nacionālā Universitāte (Teorētiskās fizikas un Astronomijas nodaļa) sākot ar 1994. gadu un tā ir veltīta ievērojamā astrofiziķa un kosmologa G. Gamova piemiņai. Bez tam katru gadu augustā Odesā notiek arī šim zinātniekam veltīta vasaras skola – būtībā šīs lielās konferences samazināta versija, kurā galvenokārt piedalās jaunākās paaudzes kosmosa pētnieki – studenti, doktoranti, pavisam nesen zinātnisko grādu ieguvušie jaunie zinātņu doktori. Ar katru reizi Gamova konference kļūst arvien respektablāka un plašāk apmeklēta ne tikai Ukrainas un Austrumeiropas mērogā. Šogad konferencē piedalījās 125 dalībnieki, no kuriem daļa bija arī no tādām valstīm kā Izraēla, Polija, Vācija – pavisam kopā no 13 valstīm. Katru dienu daļa konferences darba notika plenārsēdēs, daļa sekcijās – Kosmoloģija, Astrofizika ar apakšsekciju Astroinformātika, Radioastronomija, Saules sistēma un kosmiskā vide, Saule, Saules aktivitāte, Saules-Zemes sakari un astrobioloģija. Projekta ASTRA zinātnieki galvenokārt piedalījās sekcijas "Radioastronomija" darbā, kur arī mutiski prezentēja savus ziņojumus: Janis Steinbergs, Vladislavs Bezrukovs , Ivar Shmeld, Karina Skirmante, Artis Aberfelds, Mārcis Bleiders, Artūrs Orbidāns, Marcin Gawroński, Roman Feiler “Galactic Maser Observations in VLBI Mode in Ventspils” Artis Aberfelds , Ivar Shmeld “Two Year Results of Methanol Maser Monitoring Program by Irbene Radiotelescopes” Ivar Shmeld “Molecules in space as seen from Ventspils” Papildus darbam radioastronomijas sekcijā komandējuma dalībnieki apmeklēja plenārsēdes un citas konferences sekcijas, kas deva iespēju uzzināt par jaunākajiem sasniegumiem astrofizikā, tai skaitā par aktualitātēm spektrālo līniju pētījumos, un par signālu apstrādes un kalibrācijas metodēm, kas noderēs turamākajos projekta īstenošanas posmos, kā arī nākotnē, attīstot un uzlabojot Irbenes radioteleskopu signālu reģistrācijas apakšsistēmas. Konferences gaitā notika arī sarunas ar radioastronomijas jomas zinātniekiem. Neformālajās sarunās gūtās atziņas būs noderīgas, lai risinātu ar kosmisko māzeru novērojumu metodiku saistītas problēmas Irbenes observatorijā. Sevišķi jāatzīmē tikšanās ar Ukrainas nacionālās ZA (UNAS) zinātniskās padomes locekli Valēriju Šulgu un UNAS Harkovas Radio astronomijas institūta Dekametru radio astronomijas nodaļas vadītāju Oļegu Uļjanovu, kuru gaitā tika apspriestas iespējas paplašināt sadarbību starp Ventspils Augstskolas un Ukrainas zinātniekiem.
Autors Ricards Vevers 07 apr., 2020
Jaunā zinātnieka biogrāfija ir visai iespaidīga – bakalaura un maģistra grāds iegūts Urālu Federālajā universitātē (UrFU, Krievija, vadītājs profesors A. Soboļevs), zinātņu doktora grāds iegūts 2009. gadā Maksa Planka Astronomijas institūtā Heidelbergā (Vācija, prof. T. Henninga zinātniskā grupa). Pēc tam Antons Vasjuņins šajā institūtā gadu strādājis kā pēcdoktorants, bet pēc tam pēcdoktoranta statusā strādājis arī Ohaio Valsts universitātē un Virdžīnijas Universitātē (ASV, prof. E. Herbsta grupa), Līdsas Universitātē (Apvienotā Karaliste) un Maksa Planka Ārpuszemes fizikas institūta (MPE) Astroķīmijas pētījumu centrā Garhingā (Vācija, centra vadītāja prof. P. Kaselli). Visi viņa zinātnisko darbu vadītāji ir pasaulē vadošie astroķīmijas zinātnieki. Vienlaikus A. Vasjuņins turpinājis zinātnisko darbību arī Urālu Federālajā universitātē, Krievijā. Antons Vasjuņins ir pasaulē atzīts zinātnieks astrofizikas nozarē. Šobrīd (2018. g. pirmā puse) viņš ir autors un līdzautors ap 50 zinātniskajiem darbiem, no kuriem 32 ir publikācijas vadošajās zinātnes datubāzēs - Scopus un Web of Science . Viņa pētījumu tēmas aptver tādus aktuālus tematus kā organisko savienojumu un bioloģisko molekulu priekšteču meklējumi un ķīmija kosmosā, vielu pārvērtības uz starpzvaigžņu putekļiem, programmatūras izstrāde astroķīmiskiem aprēķiniem. Projektā ASTRA A. Vasjuņins būs 1. darbības "Starpzvaigžņu vides ķīmisko procesu modelēšana" vadošais izpildītājs, veicot pētījumus astroķīmijā - astronomijas nozarē, kas cieši saistīta ar radioastronomiju. Viņš jau iepriekš darbojās kā projekta konsultants no sadarbības institūta MPE. Beidzoties darba līgumam Maksa Planka Astronomijas institūtā, A. Vasjuņins piekrita uzsākt darbu VeA IZI VSRC un projektā ASTRA. Šāds A. Vasjuņina karjeras pavērsiens ir liels ieguvums projekta ASTRA īstenošanas grupai. Darbības "Starpzvaigžņu vides ķīmisko procesu modelēšana" tematika lielā mērā sakrīt ar A. Vasjuņina specialitāti un zinātniskajām interesēm. Viņa ieguldījums būs nozīmīgs gan projektā izstrādājamās astroķīmijas programmas pilnveidē, gan tās pielietojumā, pētot starpzvaigžņu vides ķīmiskos procesus. Antona Vasjuņina darbs VSRC iezīmē plašāku sadarbību arī ar Urālu Federālo universitāti astronomijas nozarē. Vienlaikus ar viņu pētniecisko darbu VSRC paspārnē veic arī astroķīmijas maģistrante Valērija Sokolova. Valērija jau sava bakalaura darba ietvarā izveidojusi zinātnisku publikāciju. Ventspili 2018. gadā sākumā apciemoja un nolasīja lekcijas arī izcilais krievu astrofiziķis, Urālu Federālās universitātes profesors Andrejs Soboļevs. 17.05.2018
Autors Reinis Hartmanis 31 janv., 2020
  Ventspils Augstskolas Inženierzinātņu institūtā “Ventspils Starptautiskais radioastronomijas centrs” (VSRC) janvārī noslēdzas nozīmīgs fundamentālo pētījumu projekts, kura īstenošanā trīs gadu garumā bija iesaistīti 12 VSRC zinātniskie …
Autors Una 31 okt., 2019
2019. gada 31. oktobrī visi aktīvie Eiropas Ļoti garas bāzes interferometrijas tīkla (EVN) radioteleskopi pirmo reizi ilgstoši, 10 stundas, strādāja Latvijas radioastronomu labā. Šajā laikā 11 …
Autors Reinis Hartmanis 11 jūn., 2019
Ventspils Augstskolas īstenotā ERAF projekta Nr. 1.1.1.1/16/A/213 “Starpzvaigžņu vides fizikāli ķīmisko procesu pētījumi” (ASTRA) vadošais viespētnieks Antons Vasjuņins piedalīsies starptautiskā konferencē “From Stars to Planets II …
Autors Reinis Hartmanis 06 jūn., 2019
Projekts Nr. 1.1.1.1/16/A/213 “Starpzvaigžņu vides fizikāli ķīmisko procesu pētījumi”  1. darbība “Starpzvaigžņu vides ķīmisko procesu modelēšana” Paveiktais laikā no 2018. gada novembra līdz 2019. gada aprīlim
Autors Reinis Hartmanis 05 jūn., 2019
Laikā no š.g. 10. līdz 14. jūnijam Džedzjanas Universitātes (Zhejiang University) telpās Handžou pilsētā, Džedzjanas provincē, Ķīnā notiks starptautiska konference “The 18th Electromagnetic and Light Scattering …
Autors Reinis Hartmanis 10 maijs, 2019
Ventspils Augstskolas projekta Nr. 1.1.1.1/16/A/213 “Starpzvaigžņu vides fizikāli ķīmisko procesu pētījumi” (ASTRA) ietvarā trīs  Ventspils Augstskolas Inženierzinātņu institūta „Ventspils Starptautiskais Radioastronomijas centrs” (VSRC) zinātnieki – projekta ASTRA …
Autors Agnese Jēkabsone 18 apr., 2019
Ventspils Augstskolas īstenotā ERAF projekta Nr. 1.1.1.1/16/A/213 “Starpzvaigžņu vides fizikāli ķīmisko procesu pētījumi” (ASTRA) zinātnieki piedalīsies starptautiskā konferencē “The 17th International scientific conference Information technologies and …
Autors Agnese Jēkabsone 11 marts, 2019
Praktiskas ievirzes pētījumu projektu īstenošanas laikā jābūt katra projekta zinātniskā snieguma vidusposma izvērtējumam, ko veic Eiropas Komisijas ekspertu datu bāzes eksperti.
Show More
Share by: